Binance eski CEO’su CZ için 36 ay hapis talebi: “Büyük zenginlik elde etti”

ABD Adalet Bakanlığı'nın geçtiğimiz sene Binance ve kurucusu Changpeng Zhao aleyhine açtığı ve ilk etapta 4.3 milyar dolardan fazla ceza ödemesi yapılan davada, CZ için şimdi de 36 aylık hapis cezası talep edildi.

Açılan dava sonucunda ABD’den çıkışına dahi izin verilmeyen Binance kurucusu Changpeng Zhao için, ABD Adalet Bakanlığı (DoJ) avukatları 36 ay hapis isteminde bulundu. Bilindiği üzere bakanlık, Binance ve Zhao’nun federal yaptırımları ve para aklama karşıtı yasaları yeteri kadar uygulamadığını ve kanunları deldiğini iddia ediyordu.

“Zhao kanunları çiğneyip büyük zenginlik elde etti”

İşte DoJ avukatları TSİ bu sabaha karşı CZ için 36 aya kadar hapis talep ettiler. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Burada verilecek olan mesaj sadece CZ’ye değil, tüm dünyaya verilecektir. Zhao, ABD yasalarını çiğneyerek çok büyük kazançlar elde etti. Bunun karşılığı da ağır bir ceza olmalıdır. ABD yasalarını çiğneyerek bir servet kazanacağını düşünenler de bu fikirlerinden vazgeçmelidir”

18 aydı, 36 oldu

Bilindiği gibi Zhao’nun bakanlık ile yaptığı anlaşma sonucunda alabileceği maksimum ceza 18 aydı. Ancak bakanlık avukatları Zhao’nun “yanlış hareketlerinin” getirdiği sonuçların ve ölçeğin çok büyük olduğunu, dolayısıyla cezanın da büyük olması gerektiğini ifade ettiler.

Bakanlık avukatları 50 milyon dolarlık ceza konusunu da yinelediler ancak CZ de zaten daha önce, bu ödeme için anlaşma sağlamıştı.

Şubat ayında görülmeye başlanması beklenen dava, iki tarafın anlaşması doğrultusunda 30 Nisan gününe ertelenmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl