Binance ve CZ’ye ABD’de 1 milyar dolarlık yeni dava açıldı

Geçtiğimiz hafta ABD Adalet Bakanlığı'yla anlaşan Binance ile şirketin eski CEO'su CZ'ye bir dava daha açıldı. Kayıtsız yatırım sözleşmesi reklamı nedeniyle açılan davada 3 fenomen de bulunuyor.

Dünyanın en büyük kripto para borsası konumundaki Binance ve kurumun eski CEO’su CZ ile 3 fenomene toplamda 1 milyar dolara varan bir dava açıldı. Florida Güney Bölge Mahkemesi’nde açılan dava, kayıtsız yatırım sözleşmesi satışı ve reklamlarını kapsıyor.

Moscowitz ve Boies Schiller Flexner hukuk bürolarının açtığı davada şikayetçiler, Binance’in kayıtsız yatırım sözleşmeleri satışı ve işlemlerine izin verdiğini, ayrıca borsanın bu yatırım sözleşmeleri için ünlülere kanunsuz bir biçimde ödeme yaptığını iddia ediyor.

“Kanıtlamak zorunda değiller”

Dava açılan ünlüler arasında NBA takımlarından Miami Heat’in oyuncusu Jimmy Butler ile Youtube yayıncıları Graham Stephan ve BitBoy Crypto olarak bilinen Ben Armstrong bulunuyor.

İki hukuk bürosundan yapılan açıklamada yatırımcıların, bu reklamlardan etkilendiklerini ve ona göre yatırım yaptıklarını kanıtlamak zorunda olmadıkları da ifade edildi.

Yeni isimler de eklenebilir

Açılan dava sonucunda ise Binance ve influencer’lar, toplamda 1 milyar dolara varacak bir meblağ ödemek zorunda kalabilirler. Hukuk bürolarının açıklamasında ayrıca, dosyaya ileriki dönemlerde yeni ünlü kişilerin eklenme ihtimalinin de olduğu kaydedildi.

Bu son davayla birlikte Binance borsası için ABD’de açılan cepheler artmış oldu. Bilindiği üzere borsa ve yöneticilerine karşı SEC ile CFTC’nin de açtığı davalar bulunuyor.

Ronaldo’ya da açıldı

Dünyaca ünlü futbolcu ve Binance’in reklam yüzlerinden biri olan Cristiano Ronaldo’ya da iki gün önce yine Florida mahkemesinde dava açılmıştı. 3 davacı, Ronaldo’nun reklamlarından ötürü para kaybettiklerini iddia etmişlerdi.

ABD Adalet Bakanlığı’yla geçtiğimiz hafta anlaşma yoluna giden Binance, 4.3 milyar dolarlık cezaya çarptırılmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl