Binance dava dosyasına CZ’nin Signal yazışmaları girdi

ABD'den kripto para borsası Binance ve CEO'su Changpeng Zhao'ya karşı yeni hamle... Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu CFTC’nin Binance ve CZ’ye açtığı dava ile ilgili ayrıntılar ortaya çıktı. Dosyada özellikle Zhao'nun mesajları otomatik silmeye ayarlı Signal uygulamasını iletişim amacıyla kullandığına dikkat çekildi.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Chicago’daki federal mahkemede Binance ve CZ olarak bilinen CEO’sunun Amerikan türev kurallarını rutin olarak ihlal ettiğini ileri sürdü. Düzenleyici kuruma göre, Binance’in yıllar önce kuruma kaydolması gerekiyordu.

CFTC, CZ ve birkaç Binance kuruluşuna dava açmanın yanı sıra, Binance’in eski baş uyum sorumlusu Samuel Lim’in de kuralları ihlal ettiğini iddia etti.

ABD’li müşterilere VPN kullanma talimatı

Kurum; Zhao, Lim ve diğer üst düzey yöneticilerin Binance’in faaliyetlerini gerektiği gibi denetlemediklerini ve Amerikalı müşterilere konumlarını gizlemek için sanal özel ağlar (VPN’ler) kullanma talimatı verdiklerini öne sürdü. Ayrıca genellikle kurumsal piyasa katılımcıları olan ABD bağlantılı “VIP müşterilere” paravan şirketler adına Binance hesapları açmaları söylenerek ABD yasalarının ihlal edildiği belirtildi.

CFTC’nin yaptırımlardan sorumlu baş hukuk müşaviri Gretchen Lowe yaptığı açıklamada, sanıkların kendi e-postaları ve sohbetlerinin, Binance’in uyum çabalarının sahte olduğunu ve Binance’in kasıtlı olarak tekrar tekrar yasalara uymak yerine kâra yöneldiğini yansıttığını söyledi.

Belgelerin kasıtlı olarak yakıldığı iddiası ve Signal’den mesajlaşmalar

CFTC, şirketin belgeleri kasıtlı olarak imha ettiğini iddia etti. Kurum aynı zamanda CZ’nin talimatıyla ABD’li müşterilerle iletişim kurmak için şifreli mesajlaşma uygulaması Signal’i sık sık kullandığını söyledi.

Dosyada, Zhao’nun Signal üzerinden çok sayıda Binance yetkilisi, çalışanı ve temsilcisiyle çok çeşitli amaçlarla iletişim kurduğu ileri sürüldü. Zhao’nun telefonundan toplanan Signal konuşmaları ve grup sohbetlerinin otomatik silinmeye ayarlanmış olanları da paylaşıldı.

Maddeler halinde paylaşılan konuşmalar şu şekilde sıralandı:

  • Binance’in VIP ekibinin kıdemli bir üyesiyle yapılan bir yazışma,
  • Binance’in VIP ekibinin üst düzey bir üyesiyle yapılan yazışma,
  • Binance.US’nin piyasaya sürülmesine ilişkin strateji ve Binance’in ABD’li müşterileri elde tutma çabaları,
  • Zhao için Binance’in aylık gelir raporlarının hazırlanmasına katılan bir muhasebe çalışanı ile yazışma,
  • Üst düzey operasyon personeli ile konuşmalar,
  • “Finans”, “İK”, “Mkt hr” ve “CEO ofisi” başlıklı grup sohbetleri.

CZ’nin çalışanlara “Signal kullanın” talimatı

Dosyada ayrıca Zhao’nun Binance yetkililerine, çalışanlarına ve temsilcilerine ABD müşterileriyle iletişim kurmak için Signal’i kullanmaları talimatını verdiği de yer alıyor. Binance’in kurumsal bir iletişim politikası olmadığı ve iş iletişimi için Signal’i kullanmaya devam ettikleri de açıklanan maddeler arasında yer aldı.

“Binance’in kara para aklamayı önleme programı yok”

Bu arada CFTC, Binance’in kara para aklamayı önleyecek etkili bir program uygulamadığını da iddia ediyor. Kurum, müşterilerin gerçek kimliğini belirlemek için gerekli önlemleri almadığını söyledi. Şikâyette, en azından Mayıs 2022 itibarıyla şirketin ABD’de tek bir şüpheli faaliyet raporunda bulunmadığı belirtildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl