Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Japon kripto para borsasından Binance’e dava

2018 yılında saldırıya uğrayan ve 60 milyon dolardan daha fazla bir kaybı olan kripto para borsası Zaif'i satın alan Fisco, Binance'e bu hack olayıyla ilgili olarak dava açtı.

binance

Japon dijital para borsası Fisco, Binance Holdings firmasını, şirket borsası vasıtasıyla para aklamayı kolaylaştırmakla suçladı ve dev borsaya dava açtı.

Fisco, para aklama önlemlerinin yetersiz kalmasının Binance’i bu anlamda ideal bir platform haline getirdiğini belirtirken, Malta merkezli borsadan da bir açıklama beklediğini bildirdi.

ABD’de dava açtılar

Fisco Pazartesi günü, Kaliforniya Kuzey Bölgesi ABD Bölge Mahkemesi’ne Binance aleyhine para aklamada güvenlik önlemlerini hafif tuttuğu için şikayette bulundu.

Japon borsası şikayetinde, Binance borsası aracılığıyla aklanan paranın bir bölümünün Japonya merkezli başka bir kripto para borsası olan Zaif’ten çalınan dijital paralar olduğunu da ileri sürdü.

Şikayet dosyasına göre 2018 yılında Zaif borsasından 63 milyon dolarlık kripto para çalındı ve bu fonlar Bitcoin blok zinciri vasıtasıyla tek bir adrese kadar izlendi. Hacker’lar fonları Binance borsasına gönderdikten sonra bu adreste 1,451.7 BTC akladılar. O dönem aklanan para 9.4 milyon dolara eş değerdi.

Fisco, Binance borsasının düşük standartlı kara para aklama önlemlerine sahip olduğunu ve bunun bilgisayar korsanlarının kolayca para kazanmasını sağladığını iddia etti.

Şikayette şöyle denildi:

“Çalınan paraların kolay bir şekilde aklanmasının basit bir sebebi var: dünyanın en büyük borsalarından biri olmasına rağmen Binance’in KYC ve anti para aklama protokolleri herkesi şoke edecek şekilde zayıf ve endüstri standartlarının altındadır”

Fisco: Bilerek yapıldı

Fisco’dan daha sonra Binance’le ilgili çok ağır bir suçlama daha geldi. Japon borsası, Binance’in fonların Zaif’ten çalınan paralar olduğunun bilmesine rağmen bilerek, çıkış yapılmasına izin verdiğini belirtti. Fisco, Binance’in bu fonları dondurma şansına sahip olduğunu ancak bunun bilerek ve isteyerek yapılmadığını iddia etti.

Fisco, bu olayın ardından Zaif’i satın almıştı. Bu şikayetin ardından ise Fisco, Binance’ten konuyla ilgili rahatlatıcı bir açıklama ve mahkemeden çıkacak karara göre zararların tazminini bekliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl