Gensler fırsatı kaçırmadı: Binance davası sonrası risk uyarısı

CFTC’nin Binance ve Binance CEO’su Changpeng Zhao'ya açtığı dava haberleri sonrasında SEC Başkanı Gary Gensler da sahneye çıktı. Gensler, Twitter hesabından kripto para yatırımcılarının varlıklarını riske attıkları konusunda uyarılarını yineledi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, CFTC’nin Binance’e dava açmasının ardından kripto paralarla ilgili olarak risk uyarısı yaptı.

“Kripto yatırımcıları varlıklarını riske atıyor”

Gensler, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, daha önceki görüşlerini yineledi ve kripto para yatırımcılarının ‘son derece spekülatif bir piyasada paralarını riske attıklarını’ söyledi. Gensler, devamında “Bugün, bu piyasalardaki yatırımcılar, kripto varlıkları ve işlemlerini gerçekleştiren firmalar hakkında temel açıklamalardan yoksundur.” ifadelerini kullandı.

SEC Başkanı ayrıca geçtiğimiz hafta SEC’nin Yatırımcı Eğitimi ve Savunuculuk Ofisi’nin “kripto varlık yatırım sözleşmeleri” için yayımladığı uyarı bildirisini tekrar paylaştı.

SEC’nin yatırımcı uyarısında neler var?

Hatırlatmak gerekirse, bildiride kripto varlık yatırım sözleşmeleri de dahil olmak üzere kripto varlıkları içeren işlemlere katılan bireysel yatırımcılar için kayıp riskinin önemini koruduğu belirtiliyor.

Paylaşılan maddelerde, “Federal menkul kıymetler yasaları uyarınca, bir şirket, teklif SEC’e kayıtlı olmadığı veya kayıt için bir muafiyet mevcut olmadığı sürece menkul kıymet teklif edemez veya satamaz.” deniyor.

SEC yatırımcı uyarısında, yatırımcıları bazı kripto para borsaları tarafından sunulan ve kullanıcıların bir borsanın müşterilerin varlıklarını desteklemek için yeterli varlığa sahip olduğunu teyit etmesini sağlayan “rezerv kanıtı” hizmetleri konusunda bir uyarı da yer alıyor.

Duyuruda bu konuya ilişkin, “Rezerv kanıtı bir mali tablo denetimi kadar titiz veya kapsamlı değildir ve herhangi bir düzeyde güvence sağlamayabilir.” ifadeleri bulunuyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl