SEC’nin Binance’e dava açması ve CEO’su Changpeng Zhao’ya yönelik suçlamalar, kripto para piyasalarında büyük bir dalgalanma yarattı. Bu durum, kripto para yatırımcılarının bir kısmının varlıklarını hızla boşaltmasına yol açtı. Ancak, bir büyük ETH işlemi, piyasa çöküşünden hemen önce gerçekleşti ve bu durum piyasayı yakından takip edenlerin dikkatini çekti.

10 binden fazla ETH’yi hızla elden çıkardı

Zincir üstü veri analiz platformu Lookonchain’in ortaya çıkardığı işleme göre, bir ETH yatırımcısı, SEC’nin Binance’e dava açtığı haberi henüz gündeme düşmeden hemen önce bin 861 dolar ortalama fiyatla 19 milyon 100 bin dolar değerinde 10 bin 265 ETH’yi hızla elden çıkardı. Kriptonun anonim doğası gereği, söz konusu satıcının kimliği bilinmiyor.

Kripto para piyasası, bu haftaya sarsıntıyla başladı. SEC, önce Binance’e karşı dava açarak alt iştiraklarini ve CEO’su Changpeng Zhao’yu ABD düzenlemelerini ihlal etmekle suçladı. Kurum, Binance şoku atlatılmamışken bugün de Coinbase borsasını dava etti.

Birçok kripto paraya “yatırım sözleşmesi” denildi

Coinbase ve Binance hakkındaki davalarda BNB, BUSD, ATOM, SAND, MANA, ALGO, COTI, SOL, ADA, MATIC, FIL, NEAR, VGX, DASH, SAND, ICP, NEXO, AXS, CHZ ve FLOW token’ları “yatırım sözleşmesi” olarak nitelendirildi.

Piyasalardaki düşüşe, Binance’in BNB’si, SOL ve ADA dahil olmak üzere, davada kayıt dışı yatırım sözleşmeleri olarak tanımlanan token’lar öncülük etti. Bu önde gelen altcoin’ler gün içinde yüzde 10’a varan oranda değer kaybetti.

SEC, Ethereum konusunda çekimser kaldı

Tüm bu kripto paralar, yatırım sözleşmesi olarak sınıflandırılırken Ether’in bunların dışında tutulması dikkat çekti. SEC başkanı Gary Gensler, birçok kez ETH’nin yatırım sözleşmesi sayılıp sayılmayacağı konusunda netlik sağlamayı reddetmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl