Ortadan kaybolan eski Binance US CEO’su davada ortaya çıktı

Binance US'in yıllardır hem sosyal medya hem de basında hiçbir varlık göstermeyen ve adeta sessizliğe gömülen ilk CEO'su SEC'nin borsaya açtığı davada ortaya çıktı.

Binance’in ABD kolu Binance US, 2019 yılında faaliyete geçirilmiş ve ilk CEO’su da Ripple’ın eski yöneticilerinden Catherine Coley olmuştu. Coley, borsada birkaç yıl görev yaptıktan sonra 2021’de aniden şirketten ayrılmıştı. Coley, bu ayrılıktan sonra adeta sessizliğe gömüldü. Twitter başta olmak üzere tüm sosyal medya hesaplarını aktif kullanan yönetici, Binance US’den ayrılmasıyla beraber hem sosyal medyada hem de basında hiçbir varlık göstermedi. Hatta konu, polise kadar intikal etti ve polis, “Kayıp ihbarı yok” açıklaması yapmak durumunda kaldı.

O Coley, yıllar sonra Binance’e açılan davada ortaya çıktı.

Bloomberg, Binance.US’in ilk CEO’su tarafından SEC’ye verilen ifadeye ulaştı. Coley’in ifadeleri, SEC’nin şikayetinin bir parçası olarak yayımlandı ve Binance’in ABD kolunu yönetirken yaşadığı deneyime ışık tuttu.

Coley, ifadesinde Binance.US’in, o sırada Çin’de operasyonları olan uluslararası platform Binance.com’dan kaynak ve personel kullanarak açıldığını söyledi. Çoğu Çince yazılan Binance.US’in kod tabanında çalışacak batı ve ABD merkezli mühendisler getirmeye çalışırken Coley için bu durum “en büyük sıkıntı noktalarından” biri haline geldi.

“CZ sorularıma yanıt vermedi”

Coley, verilerin ve finansmanın ABD’ye aktarılmasının en zor konular olduğunu ve verilerin önemli ölçüde şeffaf olduğunu sözlerine ekledi. Eski genel müdür, “CZ verileri aktarmak için neden, nasıl ya da ne yapmamız gerektiğine ilişkin sorularıma yanıt vermedi.” dedi.

“Fonların varlığı ciddi bir sorun teşkil ediyordu”

Coley’nin yerine ise ABD’nin önemli devlet kurumlarından OCC’nin başında yer alan ve eski bir Coinbase yöneticisi olan Brian Brooks alındı. Brooks da Binance ile ilgili olarak SEC’ye ifade verdi.

Brooks, şirkette geçirdiği süreci anlatırken Binance.US’nin Zhao ile bağlantılı yatırım fonları tarafından sağlanan likiditeyle işletildiğini ve Zhao’nun şirkete başlangıçta 10 milyon dolarlık bir fon sağladığını söyledi. Brooks’a göre fonların varlığı “ciddi bir sorun” teşkil ediyordu, çünkü bu durum şirketin yalnızca kontrol eden kişi olarak değil aynı zamanda ekonomik karşı taraf olarak da Zhao’ya büyük ölçüde bağımlı olduğunu gösteriyordu.

Brooks, görev süresinin sonuna doğru, Binance.US’nin 80 gündür üzerinde çalıştığı değişikliklerin daha fazla tartışılmadan aniden reddedildiğini anlattı. Brooks, Binance.US’in tüzel kişiliğine atıfta bulunarak, “Belli bir noktada benim için netleşen şey, CZ’nin BAM Trading’in CEO’su olduğuydu, benim değil.” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl