Binance borsasını FTX’i iflas ettirmekle suçladı

ABD’nin en ünlü finans yarışmalarından birinin jüri üyesi olan Kevin O’Leary, ABD Senatosu’nda yapılan FTX çöküşüyle ilgili duruşmada ifade verdi. Ünlü girişimci yine Binance’i işaret etti.

FTX borsası çöktükten sonra çok sayıda kişi inceleme altına alındı. Bu süreçte milyonlarca insan hayat birikimlerinin sıfırlandığını gördü. Buna ek olarak FTX’i destekleyen ünlüler ve diğer şahsiyetler de inceleme altındaydı.

Kanadalı bir girişimci ve televizyon kişiliği olan Kevin O’Leary, geçtiğimiz günlerde CNBC’de FTX’in tanıtım yüzü olmak için nasıl 15 milyon dolar aldığı hakkında konuşmuştu. O’Leary, borsa çöktüğü için aldığı paranın hepsini kaybettiği gerçeğine de değinmiş ve “ortak fikir” kurbanı olduğunu belirtmişti. Ünlü kişilik ayrıca elinde tuttuğu ve artık değersiz olan 1 milyon doların üzerindeki FTX hissesinden de bahsetmişti.

FTX çöküşü için Binance’i suçluyor

Kevin O’Leary, ABD Senatosu’nda FTX çöküşüyle ilgili gerçekleşen oturumundaki ifadesi sırasında, Binance’ın FTX’i kasıtlı olarak devre dışı bıraktığını söyledi.

O’Leary, “Ben böyle düşünüyorum ama elimde bunu destekleyecek kayıtlar yok. Düzenlenmemiş bir piyasanın çoğunu birlikte kontrol eden ve büyüme açısından inanılmaz işler çıkaran bu iki dev, birbirleriyle savaş halindeydi ve biri diğerini kasıtlı olarak iflas ettirdi.” dedi.

O’Leary, Binance’in devasa, düzenlenmemiş küresel bir tekel olduğunu kaydetti.

Binance CEO’sundan sert yanıtlar gelmişti

Geçtiğimiz günlerde O’Leary’nin açıklamalarına Binance CEO’su Changpeng Zhao’dan sert cevaplar gelmişti. CZ, “Sanırım 15 milyon dolar kaybetmek de O’Leary’nin kripto hakkındaki düşüncelerini değiştirmemiş. Hatta bu durum onu bir dolandırıcı ile iş birliği yapmaya kadar götürmüş.” diye konuşmuştu. Binance CEO’su ayrıca O’Leary’nin 15 milyon dolarlık kaybına atıfta bulunarak, “15 milyon dolar kaybetmekten daha kötüsü ise, tarihin en büyük dolandırıcılarından biri tarafından reklam ikonu olarak kullanılmaktır.” ifadelerini kullanmıştı.

Yatırımcılar O’Leary ile aynı görüşte mi?

Birçok kişinin, FTX müşteri fonlarının uygunsuz kullanımı nedeniyle çökmesinden dolayı O’leary’nin görüşüne katılmayacağı söyleniyor.

FTX en büyük kripto para oyuncularından biriydi. Borsanın öngörülemeyen düşüşü yatırımcılar arasında paniği tetikledi. Bir dizi olay da yatırımcıları merkezi borsalar yerine kendi kendine saklama yöntemini seçmeye yöneltti.

Binance Haberleri

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl