FTX krizi onları da vurdu: Milyar dolarlık fonun parası içeride kaldı

Kripto para piyasasında FTX krizinin yankıları sürüyor, para çekmeye çalışanlar sırada bekliyor. Yaşanan krizden, bazıları daha büyük olmak üzere, birçok kripto para fonu da etkilendi. The Block‘un haberine göre Multicoin Capital (nisan rakamlarına göre 8.9 milyar dolarlık varlığı yönetiyor) onlardan biriydi.

Multicoin Capital yönetici ortakları Kyle Samani ve Tushar Jain firmanın fon yatırımcılarına bir mektup gönderdi. Mektupta, fonun yönetim altındaki toplam varlıklarının (AUM) yaklaşık yüzde 10’unun halen FTX’te çekilmeyi beklediği bildirildi.

Mektupta ayrıca, “Ne yazık ki, FTX’teki fon varlıklarının tamamını çekemedik. BTC, ETH ve USD dahil olmak üzere tüm varlıklar çekilmeyi bekliyor. Bu varlıklar fondaki varlıkların yaklaşık yüzde 15.6’sını ve toplam varlıkların yaklaşık yüzde 9.7’sini oluşturuyor.” ifadeleri yer aldı.

Multicoin Capital’in, kripto para borsası FTX’in salı günü para çekme işlemlerini durdurmadan önce, borsada tutulan varlıklarının yaklaşık yüzde 24’ünü çekebildiği de mektupta belirtildi. Mektupta bahsi geçen bu yüzdelerin parasal değeri ise verilmedi.

Hem doğrudan hem de dolaylı etkilendi

Mektuba göre FTX, Multicoin Master Fund’ın Coinbase ve Binance ile birlikte işlem yaptığı üç borsadan biriydi. Sam Bankman-Fried tarafından kurulan borsa, likidite krizinin ortasında çöküş yaşadı.

Rakip borsa Binance salı günü FTX ile olası bir satın alma için anlaşmaya vardığını duyurdu. Multicoin, Binance FTX’i satın alırsa, FTX borsasında sıkışmış olan tüm fonlarını geri alabileceğini umuyor.

Varlıklarının FTX’te sıkışıp kalmasının yanı sıra Multicoin Capital, FTX’in token’ı FTT’de de likit bir pozisyona sahipti. Dolayısıyla FTT’yi takas ettiği varlıklar da FTX’te sıkışıp kaldı.

Mektupta, Multicoin Capital’in Solana (SOL) ve Serum (SRM) token’larındaki pozisyonları sebebiyle FTX’te yaşananlardan dolaylı bir şekilde de etkilendiği bildirildi.

Şirketin ana fonundaki en büyük pozisyonun SOL olduğu söyleniyor. Solana’nın genel olarak Bankman-Fried’in etki alanı içinde olduğu düşünüldüğünden, FTX durumunun SOL’un muhtemelen volatilite artışı görebileceği ve yakın vadede pozisyonunu etkileyebileceği belirtiliyor. SOL’un fiyatı birkaç gün içerisinde yüzde 60 oranında düşerek 16 doların altına geriledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl