Kripto para borsası Binance, FTX’i satın alıyor

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, rakip platform FTX ile satın alma anlaşmasına vardı.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, “Kullanıcıları korumak için FTX’i tamamen satın almak üzere bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzaladık.” açıklamasını yaptı.

Binance’in uygun gördüğü herhangi bir anda işlemden çekilme hakkını saklı tuttuğunu belirten CZ, “FTT’nin büyük bir volatilite göstereceğini tahmin ediyoruz.” dedi. Zhao, Binance ekibinin anlaşmayla ilgili durum tespiti yapacağını söyledi.

Haberin ardından hem Bitcoin, hem de BNB ve FTT fiyatı önemli oranda yükseldi. Bitcoin, 1000 doların üzerinde artışla 20 bin 600 doları aşarken BNB’de yüzde 24, FTT’de ise yaklaşık yüzde 30 artış kaydedildi.

“Binance istediği zaman anlaşmadan çekilebilir”

Binance’in uygun gördüğü herhangi bir anda anlaşmadan çekilme hakkını saklı tuttuğunu belirten Zhao, “FTT’nin büyük bir volatilite göstereceğini tahmin ediyoruz.” dedi. Zhao, Binance ekibinin anlaşmayla ilgili durum tespiti yapacağını söyledi.

Bu arada Bankman-Fried, Twitter’da anlaşmayı doğrulayarak iki borsanın “stratejik bir işlem” üzerinde anlaştığını söyledi. Bankman-Fried ayrıca, borsada biriken para çekme işlemlerine de değindi.

SBF Twitter hesabından “Ekiplerimiz biriken para çekme işlemlerini olduğu gibi temizlemek için çalışıyor. Bu likidite sıkışıklığını ortadan kaldıracak, tüm varlıklar 1:1 oranında karşılanacak. Binance’ten devreye girmesini istememizin ana nedenlerinden biri de bu. Bu biraz zaman alabilir. Bunun için özür dileriz.” diye yazdı.

Bankman-Fired’den Zhao’ya övgüler

FTX CEO’su ayrıca “CZ’ye, Binance’e ve tüm destekçilerimize çok teşekkür ederiz.” diyerek Binance CEO’sunun küresel kripto ekosistemini inşa etmek ve daha özgür bir ekonomik dünya yaratmak için “inanılmaz bir iş yaptığını ve yapmaya devam edeceğini” söyledi.

FTX, Binance ile anlaşmaya varmadan önce girişim yatırımcılarından dış sermaye toplamak istiyordu. Konuyla ilgili bilgi sahibi olan kaynaklara göre, firma 10 milyar ila 20 milyar dolar arasında bir değerleme üzerinden fon toplamaya çalışıyordu.

Neler olmuştu?

Rakip Binance’in geçen yıl FTX’in token’ı FTT’deki pozisyonundan çıkış yapacağını açıklamasının ardından olaylar zinciri başladı. Bu durum, FTT’deki fiyat düşüşünün FTX ve yakın ilişkili olduğu Alameda şirketi üzerindeki etkisinden endişe duyan yatırımcıları ürküttü. Daha sonra iki dev isimden birbirlerine gönderme yaptıkları açıklamalar geldi. Kripto topluluğundan gelen tepkiler ve yapılan internet şakaları üzerine Binance CEO’su tartışmalara son vermek için bunun bir kavga olarak lanse edilmeye çalışılmasına tepki gösterdi.

Olay zinciri

5 Kasım

  • Bilinmeyen bir cüzdandan Binance’e 584 milyon dolarlık FTT transfer edildi

6 Kasım

  • Binance CEO’su Changpeng Zhao, Alameda’nın bilançosunun büyük ölçüde FTX tarafından piyasaya sürülen FTT’den oluşması nedeniyle ellerindeki tüm FTT’leri satacaklarını bildirdi
  • Alameda Research CEO’su, Binance’in elindeki FTT’lerin tamamını hemen 22 dolardan alabileceklerini söyledi
  • FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, “Savaşla değil, sevgi ve blok zinciri ile yaşayalım” açıklamasını yaptı
  • Zhao, 5 Kasım’daki 584 milyon dolarlık FTT transferinin kendileri tarafından yapıldığını doğruladı

7 Kasım

  • Zhao, FTT’yi LUNA’ya benzetti ve FTX’i kendilerine karşı lobi yapmakla suçladı
  • Bankman-Fried, Zhao’ya ekosistem için birlikte çalışmaktan mutlu olacağını yazdı

8 Kasım

  • FTX’te para çekme işlemlerinde sorun yaşandığı iddia edildi, borsadan “sorun yok” açıklaması geldi
  • Zhao, FTX.com’u tamamen satın almak üzere bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzaladıklarını duyurdu.
Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl