Binance yöneticisinin durumu gittikçe kötüleşiyor: “Serbest bırakın”

Şubat ayında Nijerya'da ev hapsindeyken iş arkadaşı Nadeem Anjarwalla'nın kaçmasıyla tutuklanan ve hapishaneye gönderilen Binance yöneticisi Tigran Gambaryan'ın sağlık durumunun her geçen gün daha kötüye gittiği belirtiliyor. Gambaryan'ın eşi ise, kocasının bir an önce serbest bırakılmasını talep etti.

Nijeryalı otoritelerin döviz kurallarının ihlali, vergi kaçakçılığı ve para aklama iddiaları nedeniyle şubat ayında tutukladığı ve hapishaneye gönderdiği Tigran Gambaryan’ın durumunun gittikçe kötüleştiği bildirildi.

ABD medyasından Decrypt’e konuşan Gambaryan’ın eşi Yuki Gambaryan, kocasının ayaklarında uyuşmaların başladığını ve sırtında da yoğun ağrıların bulunduğunu belirtti:

“Sağlık durumu her geçen gün kötüye gidiyor. Artık Nijeryalı otoritelerin doğru olanı yapması ve onu serbest bırakması gerekir. Hapiste olduğu her gün onun için daha zor geçiyor”

Dava devam ediyor: Tutukluluk halinde ısrar var

Gambaryan, Nijerya’da hem kendisi ve iş arkadaşı hem de Binance borsasına yönelik açılan davada tutuklu tek isim olarak ön plana çıkıyor. Nijeryalı yetkililer, özellikle Nadeem Anjarwalla’nın kaçmasıyla birlikte Gambaryan’ın da aynı teşebbüste bulunmaması için, onun tutukluluk halinde ısrar ediyorlar.

Vergi suçlamaları düştü ama…

Nijerya’da geçtiğimiz ay Gambaryan ve Anjarwalla hakkındaki vergi kaçırma suçlamaları düşmüştü. Buna rağmen ise Gambaryan’ın tutukluluk hali devam ediyor. Binance yetkilileri ise Gambaryan’ın bir karar alma gücünün bulunmadığını ve borsanın hareketlerinden sorumlu olmadığını iddia ediyorlar. Tarafların görüşmeleri ise uzun süredir devam ediyor.

Binance CEO’su Richard Teng de, mayıs ayındaki bir açıklamasında Gambaryan’ın bir an önce serbest bırakılması gerektiğini ve onun tutukluluğunun dünyadaki tüm şirketler için kötü bir örnek olduğunu belirtmişti.

Bilindiği üzere borsanın eski CEO’su CZ de ABD’deki davalarda suçlu bulunmuş ve kısa süre önce cezaevine girmişti. 4.5 ay parmaklıklar ardında kalacak olan CZ’nin cezasının da gelecek ay sona ermesi bekleniyor.

Binance yöneticisi Gambaryan

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl