Binance CEO’su Changpeng Zhao, ICO’larla ilgili görüşlerini açıkladı

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance'in CEO'su Changpeng Zhao, tartışmaların odağında yer alan ICO'lar hakkında görüşlerini paylaştı.

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance‘ın CEO’su Changpeng Zhao, ICO’ların, teknolojik gelişmeyi ve ekonomik büyümeyi teşvik etmek için olsa da olur, olmasa da olur bir şey değil, kesinlikle gerekli olduklarını söyledi.

LinkedIn’deki uzun bir yazıda Zhao yatırımcılar için “Hızlı hareket edenler yüksek kazançlar elde edecek. Geride kalmayın.” ifadelerini kullandı.

ICO’lar şu anda yüksek profilli dolandırıcılık ve yanlış mali yönetim örneklerinden dolayı medya ve düzenleyiciler tarafından inceleme altında.

SEC’den Jay Clayton’ın geçtiğimiz Aralık ayında ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’ne söylediği, “Gördüğüm her ICO’nun bir menkul kıymet olduğuna inanıyorum” sözlerinden sonra SEC, yeni doğan sektöre dikkat çekti ve sonrasında alanın yargı yetkisine sahip olduğunu iddia etti.

Ancak, Zhao’ya göre ICO modeli hala geleneksel VC (girişim sermayesi) modelinden daha üstün bir durumda. Zhao’nın bu argümanının merkezinde, token’ları çıkararak fonları arttırmanın kolaylığı yer alıyor.

Zhao, bunun VC’lerle uğraşmaktan 100 kat daha kolay olduğunu öne sürüyor.

“ICO’lara izin veren ve izin vermeyen iki ülkeyi karşılaştıralım, ICO dostu olanlar 100 kez daha iyi finanse edilen startup’lara sahip olacak.”

Böyle bir durumda Zhao, “Teknolojik ilerlemenin ve ekonomik gelişimin göreceli hızı ne olacak?” ve “Hangi ülke zamanla daha varlıklı olacak?” sorularını soruyor.

Zhao’ya göre ICO’lar; ülkeler, startup’lar ve yatırımcılar için daha iyi bir seçenek. Fon yaratma, bir şirketin liderliğini, özellikle CEO’sunu, ürününe daha fazla odaklanabilmesi için çok daha verimli hale getiriyor.

Bir ICO sadece daha hızlı bir şekilde daha fazla para biriktirmekle kalmaz, aynı zamanda yatırımcıların dağıtık yapısı nedeniyle şirket ürününüzü piyasaya sürüldüğü anda kullanacak olan dünya çapında binlerce insandan faydalanır.

ICO modelinin esnekliği, aynı zamanda, milyonlarca dolar harcamak istemeyenler için de bir yatırım seçeneği haline geliyor.

Dolandırıcılık ve başarısızlık

ICO’lara karşı olan iki önemli argüman dolandırıcılık ve yüksek başarısızlık oranı. Zhao, bu iki argümanın her yerde, her sektörde var olduğuna inanıyor. Ayrıca başarısızlık oranı konusunda Zhao, geleneksel girişimlerin de sıklıkla başarısız olduğuna işaret ediyor.

Zhao, sektörde her şeyin yolunda olduğunu iddia etmiyor ancak hala sektörün ilk günlerinde olduğumuzu belirtiyor. Ona göre problemlerin ortaya çıkması beklenmeli ve sorunlar çözülmeli.

Zhao:

“Sonuçta, kimlik hırsızlığı veya kredi kartı sahtekarlığı yüzünden e-ticaret veya internetten vazgeçmiş olsaydık, dünya bugün nerede olurdu?”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl