Reuters’tan yeni Binance iddiası: 400 milyon dolarlık sır para çıkışı

Reuters’in haberine göre, 2021’in ilk üç ayında, Binance.US’in Kaliforniya merkezli Silvergate Bank’taki hesabından Merit Peak adlı trading firmasına 400 milyon dolardan fazla para akışı oldu.

Habere göre, Silvergate’teki Binance.US hesabı, borsanın ABD’deki yasal şirketi olan BAM Trading adına kayıtlıydı. Şirket mesajları, Merit Peak’e transferlerin 2020’nin sonlarında başladığını gösteriyor.

Transferlerin nedeni ya da paranın Binance.US müşterilerine ait olup olmadığı henüz belirlenemedi.

Borsanın o zamanki kullanım şartları, müşterilerinin dolar mevduatlarının Silvergate’te ve Prime Trust adlı Nevada merkezli bir saklama şirketinde tutulduğunu söylüyordu.

Banka kayıtları, Prime Trust’ın çeyrek boyunca Binance.US hesabına banka havalesi yoluyla 650 milyon dolar yatırdığını gösteriyor.

Binance.US sözcüsü “bilgiler güncel değil” dedi

Binance.US sözcüsü Kimberly Soward, Reuters’in banka kayıtlarında ayrıntılı olarak açıklanan transferlerle ilgili sorularını yanıtlamadı. Sözcü yaptığı açıklamada, Reuters’in haberinde daha fazla ayrıntıya girmeden “güncel olmayan bilgilerin” kullanıldığını söyledi.

Binance CEO’su Zhao ve Prime Trust transferlerle ilgili ayrıntılı sorulara yanıt vermedi.

Transferler yöneticilerin bilgisi dışında mı gerçekleştiriliyor?

Reuters tarafından incelenen mesajlara göre, Binance.US’nin yöneticileri, transferler bilgileri dışında gerçekleştiği için çıkışlardan endişe duyuyordu. Binance.US’in o dönemki CEO’su Catherine Coley’nin, 2020’nin sonlarındaki mesajlarında bir Binance finans yöneticisinden açıklama istediği ve bunları “beklenmedik” olarak nitelendirerek “kimsenin bunlardan bahsetmediğini” söylediği görülüyor.

Bahsi geçen 400 milyon doların tam olarak nerelere aktarıldığı henüz bilinmiyor. Transferler hakkında doğrudan bilgi sahibi olan bir kişiye göre, paranın belirtilmemiş bir kısmı Key Vision Development adlı Seyşeller’de kurulu bir firmanın Silvergate hesabına gönderildi.

Adalet Bakanlığı ve SEC’nin gözü Binance’in üzerinde

Para transferleri, ABD’de faaliyet gösterme lisansı olmayan Binance Global borsasının, Amerikan kuruluşunun tamamen bağımsız olduğunu ve “ABD ortağı” olarak faaliyet gösterdiğini iddia etmesine rağmen, Binance.US’nin mali durumunu kontrol ettiğini gösteriyor. Adalet Bakanlığı ve SEC, Binance’in Amerika kolu Binance.US’i ABD’de iş yapmak için bir kılıf olarak kullanıp kullanmadığı da dahil olmak üzere, olası kural ihlallerine yönelik devam eden soruşturmaların bir parçası olarak Binance ve Binance.US’den ilişkileri hakkında bilgi istedi.

Konu hakkında bilgi sahibi olan kişilere göre Binance finans yöneticisi Susan Li’nin birkaç üst düzey Binance.US çalışanıyla birlikte Binance.US Silvergate hesabına erişimi vardı. Bir mesajda, Binance.US finans yöneticisi Li’den başka bir Binance.US çalışanına hesaptan yapılan ödemeleri onaylama yetkisi vermesini istedi. 2021 tarihli bir Binance.US belgesi, Silvergate’i o sırada Binance.com tarafından kontrol edilen bir ödeme kanalı olarak tanımlıyordu.

“Yönetimin onayı olmadan gönderim yapılamaz”

Silvergate’in eski yöneticisi Reuters’e yaptığı açıklamada, bir şirket hesabındaki fonların şirket yönetiminin onayı olmadan hareket ettirilmesinin bankanın uyum kurallarının ihlali anlamına geleceğini söyledi. Silvergate’in izahnamesinde “SEN (Silvergate Exchange Network) transferi oluşturmak, yetkilendirmek ve onaylamak için birden fazla adım gereklidir.” deniyor.

Reuters’in bildirdiğine göre, Ocak-Mart 2021 çeyreğinde Binance.US hesabı, Prime Trust’tan gelen 650 milyon dolarlık banka havalelerinin yanı sıra, Binance.US’de işlem yapan kurumsal müşterilerden 1.3 milyar dolarlık SEN transferi aldı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl