Binance borsasından dava açan SEC’ye ilk yanıt geldi

Kripto para borsası Binance, SEC’nin açtığı davaya resmi web sitesi üzerinden uzun bir yanıt verdi. Yanıtta, kullanıcı varlıklarının risk altında olduğuna dair iddiaların tamamen yanlış olduğu vurgulanarak “Tüm varlıklar güvendedir.” denildi. Ayrıca, “Binance, şu anda ABD’deki düzenleyici kurumların çekişmesinin ortasında kalmış kolay bir hedeftir.” ifadeleri kullanıldı.

“SEC’nin amacı, hiçbir zaman yatırımcıları korumak olmamış gibi görünüyor.” diyen Binance, sektöre de birlik çağrısı yaptı. Açıklamada, bununla ilgili olarak “Bu hayati teknolojiyi anlamsız davalara karşı korumak için sektör ortaklarımızla güçlerimizi birleştireceğiz.” denildi.

Açıklama şu şekilde:

“Karar, hayal kırıklığına uğrattı”

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun bugün Binance aleyhine şikâyette bulunarak diğer çözüm yollarının yanı sıra aralarında acil tedbirlerin de yer aldığı kararı bizi hayal kırıklığı uğrattı. Başından beri SEC’nin soruşturmalarına aktif olarak iş birliği yaptık, sorularını yanıtlamak ve endişelerini gidermek için yoğun bir çaba sarfettik. Yakın zamanda, soruşturmalarını sona erdirmek üzere müzakere edilmiş bir anlaşmaya varmak için iyi niyetle kapsamlı görüşmelerde bulunduk. Fakat tüm çabalarımıza rağmen SEC, bugün açtığı davayla tek taraflı olarak ve dava yoluyla ilerlemeyi seçti. Bu karar bizi hayal kırıklığına uğrattı.

SEC’nin iddialarını dikkatle ele alıyoruz ancak acil bir durum veya başka sebeplerle ortada SEC’nin harekete geçmesi gereken bir neden yoktur. Davamız için sıkı bir şekilde mücadele etmeyi planlıyoruz. Ne yazık ki, SEC’nin bizimle çalışmayı reddetmesi, komisyonun dijital varlık piyasasına ihtiyaç duyduğu netliği veya yön verme konusundaki yanlış yönlendirilmiş, kasıtlı başarısızlığının sadece bir örneğidir.

Benzer şekilde dava edilen diğer kripto projelerinde olduğu gibi, komisyon bu dinamik ve karmaşık teknolojinin ihtiyaç duyduğu dikkatli, ince yaklaşım yerine düzenleme ve davaların kör araçlarıyla yönetim sergilemeye karar verdi. Bazı token ve hizmetleri, diğer ABD yetkilileri bunlar üzerinde kontrol iddia etmiş olsa bile, kendi başınıza yatırım sözleşmesi olarak etiketlemek, bu sorunları daha da kötüleştirecektir.

“ABD’nin hedeflerine zarar veriyor”

SEC’nin hamleleriyle ilgili en şaşırtıcı şey, Amerika’nın dünya çapında finansal yenilik ve liderlik merkezi olma konumuna zarar vermesidir. Dünyanın çoğunda dijital varlıklarla ilgili hâlâ çok fazla kural yok ve zorla düzenleme yapmak bunun en iyi yolu değil. Düzenleyici bir sistemin iyi çalışması için iş birliğine dayalı, açık ve üzerinde düşünülmüş olması gerekir. SEC bu yolu takip etmeyi bıraktı.

“Tüm varlıklar güvendedir”

Açıkça belirtmek gerekirse, Binance.US platformundaki kullanıcı varlıklarının risk altında olduğuna dair iddialar tamamen yanlıştır ve durumu incelemek için ne kadar zamanları olduğu göz önünde bulundurulduğunda, personelin eylemleri hiçbir anlam ifade etmemektedir. Binance.US de dahil olmak üzere Binance ve Binance iş ortağı sitelerindeki tüm kullanıcı varlıkları güvendedir. Aksi yöndeki iddialara karşı sıkı bir şekilde mücadele edeceğiz. SEC daha ziyade, diğer yetkililerden hızlı bir şekilde yargı yetkisi almaya çalışıyor gibi görünüyor. Yatırımcılar ise SEC’nin önceliği gibi görünmüyor. Büyüklüğümüz ve küresel isim bilinirliğimiz nedeniyle Binance, şu anda ABD’deki düzenleyici kurumların çekişmesinin ortasında kalmış kolay bir hedeftir.

“SEC’nin amacı hiçbir zaman yatırımcıları korumak değilmiş”

Bu gelişmeler ışığında SEC’nin amacı hiçbir zaman yatırımcıları korumak olmamış gibi görünüyor. Durum gerçekten böyle olsaydı, personel bizimle gerçekler hakkında dikkatlice konuşur, Binance.US platformunun güvenli ve emniyetli olduğunu göstermemize yardımcı olurdu. SEC’nin buradaki asıl amacı, bunun yerine, manşetlere çıkmak gibi görünüyor.

“İş birliğine devam edeceğiz”

ABD ile dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler ve politika yapıcılarla iş birliği yapmaya devam edeceğiz çünkü yapılması gereken doğru şey bu. Binance, yeni nesil kripto para düzenlemelerinin bir yandan inovasyonu teşvik ederken bir yandan da önemli tüketici korumalarını uygulayıp güvence altına almasını sağlamak için verimli bir şekilde çalışmaya devam edecektir. Binance’in bir ABD borsası olmaması nedeniyle SEC’nin yapabilecekleri sınırlıdır. Buna ek olarak, SEC’nin en son ihlaline karşı ABD dijital varlık piyasası katılımcılarının yanındayız ve bununla yasaların elverdiği ölçüde mücadele etmeye hazırız.

“Güçlerimizi birleştireceğiz”

Bu hayati teknolojiyi anlamsız davalara karşı korumak için sektör ortaklarımızla güçlerimizi birleştireceğiz. Parasal özgürlüğü ilerletmek misyonumuzun merkezinde yer aldığından kullanıcılarımızın her zaman güvenilir ve güvenli bir platforma erişebilmelerini sağlamak için durmaksızın çaba göstermeye devam edeceğiz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl