Binance “inscription” token’ları için pazar yeri açtı: OKX ile yarış kızışıyor

Binance borsası bu hafta OKX'in de yaptığı gibi BRC-20'lerden EVM token'larına kadar "yazıtlar" olarak da bilinen "inscription" token'ları için bir pazar yeri açtı. Bu alan, Binance uygulamasındaki Web3 cüzdanı üzerinden kullanıcılara sunuldu.

Dünyanın en büyük borsası konumundaki Binance, Web3 cüzdanı vasıtasıyla “inscription” token’larının alınıp satılabileceği hatta yaratılabileceği bir pazar yeri oluşturduğunu duyurdu.

Yapılan açıklamada yeni platformda BRC-20’ler ve EVM token’larıyla beraber diğer ağların “inscription” token’larının da işlemlerde kullanılabileceği belirtildi.

“Bu alana tam zamanında girdik”

Duyuruda ayrıca en büyük BRC-20 token’ı olan ORDI örnek gösterildi ve “ORDI’nin 1 milyar doalrlık piyasa değerini aştığı ve çeşitli blok zincirleri üzerinde 200 milyondan fazla ‘inscription’ın bulunduğu bu alana girişimiz gecikmeli değil, tam zamanında oldu” denildi.

Binance’in oluşturduğu bu yeni pazar yeri ayrıca, bir başka Ordinals ve Inscriptions pazar yeri olan UniSat’ın API’sine de sahip olacak. Böylece Binance’in pazar yeri, UniSat’ın likiditesine de erişmiş olacak.

OKX’in hamlesinden sonra geldi

Binance’in bu adımının, OKX’in hamlesinden sadece 2 gün sonra gelmesi de borsalar arasındaki yarışın ne kadar kızıştığını net şekilde gösteriyor. OKX de 29 Ocak günü yaptığı açıklamada Dogecoin Ordinals olarak da bilinen Doginals (DRC-20) ile birlikte Atomicals (ARC-20), Stamps (SRC-20) ve Runes “inscription” standartlarını desteklediğini duyurmuştu.

Geçen sene bir anda kripto dünyasına giren Bitcoin ağındaki BRC-20 token standartları gibi diğer ağlarda da benzer yeni token standartları geliştirildi. Ethereum ağındaki yazıtlara “Ethscriptions”, Polygon ağındakilere PRC-20 ve Solana ağındakilere de “Solana Inscriptions” deniyor.

OKX’ten yapılan açıklamada “Inscriptions” olarak bilinen bu yeni tarz token standartlarının Asya’da ciddi seviyede bir kullanıcı çekmeye başladığı ve buna kayıtsız kalınamayacağı belirtilmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Celal Yanıtla

    Uzman coinden Bir zamanlar çekilişten ledger kazanmıştım. Hatırlatayım dedim Teşekkürler