Binance, DWF Labs manipülasyonunu ortaya çıkaran yöneticisini kovdu

Geçtiğimiz aylarda ABD Adalet Bakanlığı'nın açtığı davada suçlu bulunan ve 4.3 milyar dolarlık tarihi bir ceza ödeyen Binance'in, DWF Labs şirketinin bir manipülasyonunu ortaya çıkaran yöneticisini/çalışanını kovduğu iddia edildi. DWF Labs'in manipülasyon üzerinden 300 milyon dolar kazanç elde ettiği belirtiliyor. DWF Labs ise iddiaları reddetti.

ABD’de zor günler yaşayan, tarihi bir para cezası ödeyen ve eski CEO’su CZ’nin de 5 ay hapis cezası aldığı Binance ile kripto paralara yaptığı yatırımlarla bilinen DWF Labs hakkında önemli iddialar ortaya atıldı.

ABD medyasından Wall Street Journal’ın haberine göre, Binance’in Kripto Takip Ekibi, DWF Labs’in bir manipülasyonunu tespit etti. Bu manipülasyonu ortaya çıkaran yönetici/çalışan ya da çalışanların ise görevine Binance tarafından son verildi. Haberde ayrıca DWF Labs’in, “wash trade” olarak da bilinen sahte hacimler üzerinden 2023 yılında 300 milyon dolar kazanç sağladığı yazıldı.

Habere bakıldığında, Binance yönetiminin, DWF Labs’in manipülasyonunun ortaya çıkmasını istemeyeceği düşüncesi ortaya çıkıyor. Binance ise, TSİ 13 civarı konuyla ilgili henüz sessizliğini bozmuş değil.

DWF Labs’den ise iddiaları reddeden bir açıklama geldi ve “İddiaların büyük bölümü çarpıtılıyor ve asılsızdır” denildi.

Kovulan yönetici DWF’nin rakipleriyle mi çalışıyordu?

WSJ’nin haberinde ayrıca Binance’in 3’te 2’lik hacminin VIP müşteriler tarafından sağlandığı yazıldı ve şu ifadeler kullanıldı:

“Binance, hacmin 3’te 2’lik kısmını VIP müşterilerden sağlıyordu. Gözetim ve takip ekibi Tron Vakfı’nın VIP müşteri grubunun dışına almıştı. Son dönemlerde ise DWF ile ilgili şüpheler artıyordu. Ancak Binance’in uyum yöneticisi bu şikayetlerden memnun değildi. Yeterli kanıt olmadığını düşünüyordu. Uyum yöneticisi ayrıca takip ekibinin DWF’nin rakipleriyle yakın ilişkide olduğuna inanıyordu. Daha sonra ise takip ekibinden sorumlu yönetici kovuldu”

WSJ’nin haberinde Binance’in, DWF Labs’in YGG ile beraber toplamda 6 token’ı da manipüle ettiğini tespit ettiği yazıldı. DWF Labs’in 2023’ün zirve fiyatlarında 5 milyon adet token satışı yaptığı ifade edildi.

Ancak Binance yönetimi DWF işlemlerinin aslında sorunsuz al-sat’lar olduğunu düşünüyordu. Bunun bir manipülasyon olmadığı iddiası vardı. Binance, dolandırıcılığı asıl yapanın, “DWF Labs’in rakipleriyle çalışan” takip yöneticisi olduğunu düşünüyordu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl