Binance gizlilik odaklı yeni bir kripto para projesini destekleyecek

Binance'ın Blockchain teknoloji kuluçkası Binance Labs, Signal'in kurucusu Moxie Marlinspike'ın yeni kripto para birimi için 30 milyon dolarlık fon toplamasına öncülük edecek.

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance‘ın Blockchain teknoloji kuluçkası Binance Labs, Signal’in kurucusu Moxie Marlinspike’ın yeni kripto para birimi için 30 milyon dolarlık fon toplamasına öncülük edecek.

İsmi MobileCoin olacak yeni kripto para birimi, mobil cihazlarda kullanıcı deneyimini geliştirmeye yönelik bir kripto para olarak tanıtıldı.

Fikrin asıl amacı ise, mevcut kripto paralarla ilgili kullanılabilirlik, ölçeklenebilirlik ve gizlilik sorunlarını çözmek.

MobileCoin yayınladığı teknik belgeye göre, teknik tasarımın, kripto para birimini WhatsApp ya da Signal gibi mobil mesajlaşma uygulamalarına entegre ederek gelişmiş kullanıcı deneyimi sağlamayı hedefliyor.

Kullanıcıların uygulamayı yükledikten sonra 4 haneli bir PIN kodu girmeleri gerekiyor. Sonrasında kullanıcılar telefon numaraları ile ya da kullanıcı profilleri ile birbirlerine para gönderebilecekler. İşlemler bir saniyeden az sürecek ve gönderilen paralar hemen kullanıma hazır olacak. Ayrıca üçüncü taraf kişiler, kullanıcıların hesap bakiyeleri ve işlem geçmişleri hakkında bir şey öğrenemeyecekler.

MobileCoin’in ekibinde Marlinspike haricinde kripto yatırım fonunun ortağı Joshua Goldbard ve avukat Shane Glynn de yer alıyor.

Signal protokolünün kurucusunun bu projenin içinde yer alması projeye meşruiyet havası veriyor ancak yine de MobileCoin’in henüz bir prototipinin olmadığını söylemekte yarar var. Proje 5 aydan beri kamuya açık olmasına rağmen şu ana kadarki proje ile ilgili ilerlemelerden bahsedilmiyor.

Yayınladıkları teknik belgede, kripto para işlevlerinde neyi değiştirmeyi planladıkları yazıyor olsa da bu modeli nasıl geliştirecekleri veya uygulayacakları konusunda ayrıntılı bir bilgi bulunmuyor.

Ayrıca teknik belgede, Stellar Konsensüs Protokolü ve Cryptonote bu projeyi geliştirmek için kullanılacak teknolojiler arasında yer alıyor fakat  bu teknolojiler mevcut olarak başka kripto para birimlerinde kullanıldığından nasıl farklı bir sonuç getireceğine ilişkin bir bilgi bulunmuyor.

Birçok kripto para birimi, bu iddiayı, Bitcoin ve diğer ana kripto para birimleri ile ölçeklenebilirliği ve işlem verimliliği zorluklarını çözmek için destekliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl