Binance kurucusu Changpeng Zhao hakkında bilinmeyenler

Bir yıldan kısa bir süre önce sadece orta sınıf bir Çin'liydi. Bugün dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance'i kurmasıyla hayatı tümden değişti. Zhao hakkında bilinmeyenler...

8754 0

Siber dünyada CZ olarak bilinen Changpeng Zhao, Forbes dergisinin son sayısının kapağında yer aldı.

41 yaşındaki Zhao, bir yıldan kısa bir süre önce hala orta sınıf bir Çinli olduğu göz önüne alındığında çok iyi bilinmiyor.

Zhao, geçtiğimiz yılın Temmuz ayında kripto para borsası Binance‘i kurdu. Ve kişisel servetini birkaç ayda 2 milyar dolara çıkararak onu kripto para birimlerinden servet kazananlar arasında Çin’in en zengini haline getirdi.

Ayrıca en kısa sürede kendini milyarder yapma konusunda dünya rekoru kırmış olabilir.

Çin’in Jiangsu şehrinde doğan Zhao, genç yaştayken ailesi ile birlikte Kanada’ya göç etti. Montreal’in McGill Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi üzerine okuduktan sonra Tokyo Menkul Kıymetler Borsası ve Bloomberg’de çalıştı.

Binance’in kurucusu Changpeng Zhao (solda).

Kodlama ustası, henüz 30 yaşına gelmemişken Bloomberg’in baş teknik müdürü pozisyonuna ulaştı.

2005 yılında brokerlar için yüksek frekanslı ticaret sistemleri sunan bir şirket olan Fusion Systems’i kurmak üzere buradan ayrılarak Şangay’a taşındı. Bununla birlikte, Çin hükümetinin yüksek frekanslı ticarete yaptığı düzenleyici baskıyla girişimi başarısızlığa uğradı.

2013 yılında, sekiz ay için Blockchain.info’ya katıldı. Burada kripto para cüzdan ekibinin bir üyesi olarak çalıştı. Ardından OKCoin’de bir yıldan daha az bir süre teknoloji sorumlusu olarak görev yaptı.

Binance borsasının günlük cirosu 1.67 milyar dolar

2017 yılının Temmuz ayında kendi kripto para borsası Binance’i kurmaya karar verdi. Borsa, diğer rakiplerini hızla geride bıraktı ve Çin’in en büyük kripto para borsası oldu.

CoinMarketCap’e göre Binance’in günlük cirosu 1.67 milyar dolar. Buna göre borsa, dünyanın üçüncü en büyük kripto para borsası.

Binance’in geliri, Hong Kong borsasının gelirinin yaklaşık 3’te 1’ine denk geliyor.

Binance, ayrıca kendi token’ini yaratmaktan da çok fayda sağladı.

Binance token’i Temmuz ayındaki ICO’dan bu yana yaklaşık 10 cent’ten 22$’a kadar yükseldi. Şu an ise 9$’dan işlem görüyor. Zhao ve ekibinin 80 milyon BNB’ye sahip olması göz önüne alındığında bugünkü BNB fiyatı ile 720 milyon doların üzerinde paraya sahip oldukları çıkarımı yapılabilir.

2014 yılında Şangay’da her şeyiyle Binance’e girmek için evini satması gerektiğini düşünmesi Zhao için büyük bir sıçrayış oldu.

Binance’in şu an 6 milyon kullanıcı var. Zhao’nun serveti, temelde ticaret faaliyetlerinden sağlanıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl