Binance listelemelerinin fiyatlardaki etkisi belirlendi

Ren & Heinrich tarafından Medium‘da yayımlanan yeni bir analiz, Binance‘te listelenme haberlerinin kripto paralar üzerinde nasıl bir etki yarattığını ortaya koydu.

Ortalama yüzde 41 artış oluyor

Analizde, son 1.5 yıl içinde Binance’te listelenen 26 kripto para incelendi. İnceleme sonucunda kripto paraların Binance üzerinde listelenmesiyle ortalama yüzde 41 oranında artış yaşadığı tespit edildi.

Aşağıda bulunan grafikteki X ekseni Binance’te bireysel kripto paraların listelenmesinden önceki ve sonraki 5 günü gösteriyor. Sıfırıncı gün listelemenin yapıldığı gün. Y ekseni ise 0. gündeki fiyata kıyasla yüzde fiyat farkını gösteriyor.

Grafikte analiz edilen Binance listelemesinden sonraki 1. günde tüm coin’ler için ortalama fiyat artışının yüzde 41, üçüncü günde ortalama fiyat performansının yüzde 24 oranında arttığı görülüyor.

Listelemeden sonra 22 gün artıda kalıyorlar

Coin’lerin ortalama olarak bir listelemeden sonra tekrar negatife geçmeden önce 22 gün pozitifte kaldığı gözlemleniyor. Grafiğe göre, listelemeden sonraki 30 gün içinde ortalama maksimum fiyat ise listeleme gününe kıyasla yüzde 73 daha yüksek.

Aynı grafik aşağıda daha uzun bir zaman ölçeğinde gösteriliyor.

X ekseni Binance listelemesinden önceki ve sonraki 30 günü gösteriyor. Yeşil renk, son boğa piyasası sırasında Binance’te listelenen coin ve token’ları gösteriyor. Kırmızı renk ise devam eden ayı piyasası sırasında Binance’te listelenen kripto paraları temsil ediyor.

Analiz, temel piyasa koşullarının bir kripto paranın Binance’te listelendikten sonra nasıl performans göstereceği üzerinde büyük bir etkisi olduğunu da ortaya çıkarıyor.

Listelemeden sonraki 1. günde ortalama fiyat:

  • Yeşil: Yüzde 49 yükseliş
  • Kırmızı: Yüzde 34 yükseliş

3. gün ortalama fiyat:

  • Yeşil: Yüzde 34 yükseliş
  • Kırmızı: Yüzde 13 yükseliş

Listelemeden sonra fiyatların listeleme fiyatının üzerinde kaldığı ortalama gün sayısı:

  • Yeşil: 18 gün
  • Kırmızı: 8 gün

Analizde çoğu durumda, Binance listelemesinin bir kripto paranın fiyatı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu sonucu çıktı.

Buna göre, fiyattaki en güçlü artış genellikle listelemeden sonraki 1. günde gerçekleşiyor.

Yazıda, bu artışın ne kadar büyük olduğu ve ilgili coin’in bu olumlu trendi ne kadar sürdürebileceğinin projeden projeye göre değiştiği söyleniyor.

Yükseliş ivmesi kısa süreli

Ancak çoğu coin ve token için pozitif ivmenin nispeten kısa süreli olduğu bildiriliyor. Yaklaşık 2 hafta sonra, analiz edilen tüm kripto paraların neredeyse yarısının kazançlarını kaybettiği aktarılıyor. İki haftalık fiyat performansı kötü olan coin’lerin çoğunun ayı piyasasında listelendiğinin de altı çiziliyor.

Son boğa piyasasında listelenen coin’lerin devam eden ayı piyasasında listelenen coin’lerden genel olarak daha iyi bir performans sergilediği de analizde yer alan bilgiler arasında.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl