Binance’te yeni bir slipaj vakası: Litecoin’in fiyatı 100,000 dolara çıktı

14 Mayıs'ta Binance üzerindeki LTC/PAX işlem çiftinde büyük bir limitsiz piyasa emri Litecoin'in fiyatının 100,000 dolara çıkmasına yol açtı.

Son zamanlarda kripto para borsalarında sıkça rastlanan ani fiyat hareketlerine bir yenisi daha eklendi.

14 Mayıs günü TSİ 05.50’te Binance’te Litecoin’in fiyatı bir anda 100,000 dolara sıçradı.

Olay, piyasa derinliği az olan LTC/PAX işlem çiftinde gerçekleşti. Şanssız veya acemi bir kullanıcı tarafından verilen büyük bir limitsiz piyasa emri, fiyatın aniden 100,000 dolara çıkmasına neden oldu. 100,000 dolardan ne kadar LTC alındığı bilinmiyor. Bununla beraber fiyat 100,000 dolara ulaşana kadar 2847 adet LTC alındığı görülüyor.

Grafik: TradingView

Bu durum nasıl yaşanıyor?

Piyasa emriyle (market order) yapılan işlemlerde satış emirleri, satın alınmak istenen miktar tamamlanıncaya kadar temizleniyor. Örneğin, mevcut piyasa fiyatından 1000 LTC alınmak istendiğinde, o anki en ucuz limit satış emrinin (limit order) alım miktarını karşılamaması durumunda emir, otomatik olarak sıradaki satış emirleriyle eşleşiyor ve bu, talep edilen miktar tamamlanana kadar yukarı ilerlemeye devam ediyor. Slipaj adı verilen bu durum, varlığın değerinin çok üzerinde fiyatlanmasına yol açıyor.

Binance’ten önlem

Öte yandan kripto para borsası Binance, bu gibi ani fiyat hareketlerine karşı bir önlem olarak alış ve satış emirlerine yüzde 500 sınırı getirdi. Yani, mevcut fiyatın yüzde 500 fazlasına ya da azına alış veya satış emri konulamıyor.

Borsa henüz bu önlemi almadan önce girilen daha yüksek fiyatlı emirler silinmedi ve hala geçerliliğini koruyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl