Binance; Avustralya doları, euro ve sterlin marjin çiftlerini listeden çıkarıyor

Dünyanın en büyük kripto para borsası olarak görülen Binance, kaldıraçlı işlemlerdeki kat oranını düşürdükten kısa bir süre sonra, Avustralya Doları (AUD), Euro (EUR) ve İngiliz Sterlini (GBP) marjin çiftlerini de listeden çıkaracağını duyurdu.

Binance açıklanan fiat işlem çiftlerini, 10 Ağustos’ta askıya alacak ve bekleyen tüm emirleri de iptal ederek otomatik ödemeye geçip, 12 Ağustos’ta da listeden çıkaracak.

Kaldıraçlı işlemlerin riskine vurgu yapıldı

Binance, listeden çıkarmaya dair resmi sitesinden yaptığı açıklamasında, kaldıraçlı işlemlerin büyük risk taşıdığı ve yüksek kazançlar sağlayabildiği gibi aynı şekilde büyük kayıplara da yol açabileceğini belirtti. Borsanın bu hamlesinin kaldıraçlı işlemlerdeki işlem oranının 100 kattan 20 kata indirilmesinden sonra gelmesi de dikkat çekti:

“Kaldıraçlı işlemler, büyük risk taşımaktadır. Kazanç sağlayabildiği gibi büyük kayıplara da yol açabilir. Geçmişteki kazançlar, gelecekteki kazançların göstergesi değildir. Yüksek fiyat hareketlerinde, kaldıraçlı işlem hesabınızdaki tüm fon tasfiye olabilir”

Spot işlemlerde olduğu gibi türev işlemlerde de dünyanın en büyük borsası olarak kabul edilen Binance, yüksek kaldıraç opsiyonu sayesinde tüm dünyadan büyük ilgi çekmişti ancak ülkelerdeki regülasyon kurumlarının da sıkı kontrolüne tâbi olmuştu.

Zhao, regülasyonlara karşı değil

Binance’in son dönemde özellikle Avrupa bölgesinde ciddi regülasyon gözetimi sebebiyle bu hamleleri yaptığı iddia ediliyor. Borsa CEO’su Changpeng Zhao da, yaptığı birçok açıklamada regülasyonlara karşı olmadıklarını ve uyumluluk süreçlerini en iyi şekilde atlatmayı ve devletlerle bu anlamda her türlü görüş alışverişine hazır olduklarını belirtiyor.

Zhao ayrıca, regülasyonlar konusunda tecrübeli bir CEO arayışında olduklarını da geçtiğimiz hafta yine konuyla ilgili bir açıklamasında ifade etmişti. Yeni CEO geldikten sonra CZ’nin BNB ile ilgili projelere ve Binance Smart Chain’e yoğunlaşacağı belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl