Binance, marj ticaretine hızla yaklaşıyor

Binance'in API'ında yapılan yeni bir güncelleme, borsanın marj ticaretini yakın bir zaman içinde başlatabileceğini gösteriyor.

Agresif bir geliştirme politikası izleyen kripto para borsası Binance’in API’nda yapılan bir güncelleme, borsanın marj ticaretini yakın bir zamanda başlatabileceğini gösteriyor.

Mart ayında borsanın API kodlarına “true/false” değerlerini alabilen “isMarginTradingAllowed” değişkenini eklediği tespit edilmişti. Yeni yapılan bir incelemede bu değişkenin 9 farklı işlem çifti için etkinleştirildiği görüldü.

Bir Reddit kullanıcısının ortaya çıkardığı duruma göre borsa, marjin işlemlerini BTC/USDT, BNB/BTC, BNB/USDT, ETH/BTC, ETH/USDT, TRX/BTC, TRX/USDT, XRP/BTC, XRP/USDT işlem çiftleri için aktif etmeye hazırlanıyor.

Bazıları, borsanın marj işlemleri sunmasının yasal açıdan risk oluşturacağını düşünüyor. ABD başta olmak üzere birçok devlet kaldıraçlı işlemler üzerine sıkı önlemler alıyor. Binance, büyük bir deneyimsiz bireysel yatırımcı kitlesine hitap eden bir platform. Bu kullanıcılara marj işlemleri gibi imkanlar sağlamanın regülatörlerin kaygılarını artırabileceği ifade ediliyor. Bugünkü durumda kripto paralar söz konusu olduğunda regülatörler genellikle tüketicilerin korunması ile ilgileniyor. Diğer yandan Binance, yasal engelleri yasaların dışına çıkmaksızın başarıyla aşma konusunda usta bir şirket.

Binance’in marj ticaretini devreye almasıyla işlem hacmini çok ciddi bir biçimde artıracağı ortada. Görünüşe göre borsa, hacimde 8 milyar dolarlara ulaşan kaldıraçlı kripto para borsası BitMEX’in önemli bir rakibi olmayı hedefliyor.

Marj işlemlerinde kullanıcılar, borç para alarak bir varlık üzerinde yükseliş ya da düşüş yönünde pozisyon alabiliyorlar. Kripto paralarda marj ticaretinde en çok kullanılan BitMEX platformunda 100 katına kadar varan kaldıraç oranları mevcut. Bu, 1000 dolarlık bir para ile 100,000 dolarlık işlem yapılabileceğini gösteriyor. Bununla beraber, kaldıraçlı işlemler yüksek risk taşıyor ve deneyimsiz kullanıcıların elinde bir kumar aracına dönüşebiliyor.

Binance ile ilgili son gelişmelerde borsanın büyük olasılıkla yakın zamanda kendi sabit fiyatlı kripto parasını çıkaracak olması var. Bununla ilgili CEO Changpeng Zhao, kişisel Twitter hesabından pek çok borsa gibi sabit fiyatlı bir kripto para çıkarmak için çalıştıklarını ima etti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl