Yasaklanan binlerce Binance müşterisi borsayı kullanamıyor

Kripto para borsası Binance; Belarus, İran, Zimbabwe, Bosna Hersek ve Myanmar gibi ülkelerdeki binlerce kullanıcının borsayı kullanmasını yasakladı.

İşlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, ABD’nin ekonomik yaptırımlarıyla hedeflediği ülkelerde hizmet vermiyor. Bununla birlikte ABD ambargosunun özellikle bireyleri ve şirketleri hedef alması beklenirken Binance’in yasağı, Zimbabwe gibi ülkelerde tüm nüfusu etkiliyor.

İran, Belarus, Sırbistan, Bosna, Myanmar ve diğer bölgelerdeki Binance kullanıcıları, bir aydır herhangi bir işlem yapamadıklarını bildiriyorlar. Bu arada Binance, ABD’nin yaptırım listesindeki ülke ve bireyleri yasaklıyor olsa da şaşırtıcı bir şekilde Rusya, buna dahil değil.

Kripto para almak ve satmak için Binance’e güvenen birçok Zimbabweli sadece bir avuç küresel borsa kendilerinden gelen yeni hesap taleplerini kabul ettiğinden dolayı zor durumda. Ülkedeki finansal regülatörler, Golix gibi eski popüler kripto para platformlarını çoktan kapattı. Bunun ardından kripto para ticareti, yeraltında yürütülmeye başlandı ve Whatsapp gibi sosyal platformlarda ya da eşler arası borsalarda sürüyor.

 

Bir kripto para komisyoncusu olan William Chui, 4 Ocak’ta “Bu akşam Binance’te işlem yapmayı denediğim zaman korkunç bir mesaj aldım. Sahip olduklarımın çoğunu tasfiye ettim ve başka yerde saklıyordum.” şeklinde konuştu. Chui, sözlerinin devamında Binance Coin ve Cardano’yu kastederek “Ama bu token’ları nerede saklayacağım?” dedi. Bu tür varlıkları destekleyen pek fazla cüzdan yok.

Zimbabweli kullanıcılar, ABD’nin yaptırım listesinde yer almamasına karşın kapsamlı bir yasakla borsadan atıldılar. Bu geniş kapsamlı yasağın, Binance’in yeni kullanım şartlarında ya da ABD yaptırımlarında bir temeli yok.

Birçok kişi önceden haber vermeksizin borsadan atıldı. 36 yaşındaki Harareli bir kadın, Binance’de geçen yıl küçük Ripple ve Stellar yatırımlarını tutarken bir yasağın yürürlüğe girdiğinden habersizdi. İsimsiz kalmayı tercih eden kadın, “Hesabımda artık hiçbir şey yapamayacağımı fark ettim. Buna para çekme işlemi bile dahil.” dedi.

Binance, ABD’nin Belarus’a olan yaptırımlarından dolayı bu ülkedeki kullanıcıları da yasaklıyor. Kripto paraların temelinde sınırları kaldırmak ve ademi merkeziyetçiliği egemen kılmak varken Binance’in kararları bunu baltalıyor.

Üstelik büyük ekonomiler kripto paralara yönelik belirsiz ve şüpheci politikalarını sürdürürken Belarus, kripto para dostu bir politika çerçevesi oluşturmaya oldukça hevesli bir ülke. Geçtiğimiz yıl ülkede Belarus High Technologies Park’a (HTP) kayıtlı kripto para ve Blockchain şirketlerinin tüm ticari faaliyetleri yasallaştırıldı.

Haber: Bitcoin.com

→ COINBASE SOSYAL MEDYA PLATFORMU KURUCUSUNUN HESABINI KAPATTI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun