Binance yöneticisinin tutuklanmasının arka planı ortaya çıktı

Nijerya hükumetiyle Binance arasında yaşanan gerginliklerin bir sonucu olarak borsanın Tigran Gambaryan ve Nadeem Anjarwalla adlı iki yöneticisinin tutuklanması, ve hatta birinin kaçmasıyla sonuçlanan olayların arkasından önemli iddialar çıktı. Şu anda ülkede bir cezaevinde tutuklu bulunan Binance yöneticisi Gambaryan'a gelen bir ödeme talebi üzerine Gambaryan'ın bunu bir rüşvet teklifi olarak aldığı ve Binance yönetimini bilgilendirmesinin ardından da, diğer yöneticiyle birlikte tutuklandığı ifade ediliyor.

Nijerya hükumetinin Binance hakkında açtığı “yerel para birimi naira’nın değerini düşürme ve vergi kaçırma” soruşturması bambaşka yerlere gidecekmiş gibi gözüküyor. Hatırlanacağı üzere Nijerya hükumetinin Binance’ten bu konu hakkında 10 milyar dolar ceza ödemesini istediği belirtiliyordu. Binance yetkilileri ise böyle bir ödemenin mümkün olmadığını ifade etmişlerdi.

150 milyon dolarlık ödeme talebi

ABD medyasından New York Times’ın haberine göre; Binance’in geçtiğimiz aylarda tutuklanan iki yöneticisinden biri olan Tigran Gambaryan, ocak ayında Nijerya hükumetine yakın olan birinden “rahatsız edici” bir mesaj aldı. Mesaja göre Binance’in 150 milyon dolarlık bir kripto para ödemesi yapması gerekiyordu ve bunun için de 48 saatlik süre verilmişti. Bu mesajdan kısa süre önce ise Gambaryan ve ekibi, Nijerya hükumetinden bazı kişilerle uyumluluk konusunda görüşmelerde bulunmuştu. Mesajın, toplantıdan kısa süre sonra gelmesi de dikkat çekiyordu.

Tutuklama tehdidi

Nijeryalı yetkililer bu toplantılarda Binance yöneticilerini, vergi kaçırma suçundan tutuklamakla tehdit etmişlerdi. Bazı borsa yöneticileri kısa sürede ülkeyi terk ettiler. Olayın ardından ise Gambaryan, neler olup bittiğini yazdığı 3 sayfalık bir raporu Binance avukatlarına iletmeyi başardı. Gambaryan ayrıca hükumet içerisindeki bağlantılarına da olayı detaylı şekilde anlattı.

Olayların ardından Nijerya’dan ayrılan Gambaryan yeniden şubat ayında ülkeye geri döndü. Döner dönmez de, yönetici arkadaşı olan Nadeem Anjarwalla ile tutuklandı ve ev hapsine alındı. Anjarwalla ise cuma namazına gittiği esnada kalabalıktan yararlanarak kaçtı ve o da Nijerya’yı terk etti.

Kaçma şüphesi nedeniyle Gambaryan ise ev hapsinden alınarak cezaevine gönderildi. Yönetici son 1 aydır hapishanede kalmaya devam ediyor.

Hatırlanacağı üzere Binance borsası, Gambaryan’ın serbest bırakılması için her türlü girişimde bulunduğunu ve onun borsa adına hiçbir şekilde karar alma yetkisine sahip olmadığını belirtmişti.

Nijeryalı otoriteler, Binance’in, hem vergi kaçakçılığı hem de ülkenin yerel parası olan naira’nın değerini düşürecek hamleler yaptığını iddia ediyorlardı.

Nijerya, Bitcoin ile P2P olrak bilinen işlemlerin dünya çapında en çok yapıldığı ülke olarak görülüyor ve ülkede kripto para adaptasyonu her geçen gün artıyor.

Gambaryan’ın davası son olarak 17 Mayıs gününe ertelenmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl