Binance, Nijerya’da dijital ekonomik bölge oluşturacak

Özellikle Afrika ve Uzakdoğu'daki ülkelerle yaptığı iş birlikleriyle bilinen Binance bunlara yeni bir tanesini ekledi. Borsa, özellikle kripto para benimsenmesinin hızla arttığı Nijerya'da, Dubai modeline benzer bir ekonomik bölge oluşturulmasına yardımcı olacak.

bitcoin-nijerya

En büyük petrol üreticilerinden biri olmasına rağmen ciddi seviyede fakirliğin yaşandığı Nijerya’da hükumet yetkilileri, Binance borsasıyla birlikte, girişimcilerin blok zinciri konusunda hızlı hareket edebilmelerine olanak tanıyacak olan bir dijital serbest bölge oluşturma konusunda anlaşmaya vardı.

Nijerya İhracat Bölgeleri Otoritesi’nden yapılan açıklamaya göre dijital bir merkez kurmayı hedefleyen ortaklık, “Dubai Sanal Serbest Bölgesi”ni örnek alacak.

Petrol dışında gelir elde etmek istiyorlar

Bilindiği gibi Nijerya’nın yeraltı kaynakları dışında fazla bir geliri bulunmuyor ve özellikle bu konudaki kaçakçılığın çok fazla olması hükumetin yeni gelir kaynakları yaratmak istemesine neden oluyor. Afrika’nın en kalabalık ülkesi olma özelliği de bulunan Nijerua bu yüzden son dönemde karşı çıktığı dijital teknoloji tarafına yoğunlaşıyor. Ülkede özellikle genç nüfusun fazlalığı dikkat çekerken Interswitch ve Flutterwave gibi milyar dolar değeri aşan startup’ların da son dönemde dünya piyasasına çıktıkları görülüyor.

Blok zinciri tabanlı platform geliyor

Nijerya Borsası da bu anlamda adım atacak olan kurumlar arasında eklendi. Borsa, gelecek sene blok zinciri tabanlı olan bir platform kurma hazırlıklarına başladı. Pltaformun kurulmasının ardından Nijerya Borsası’ndan dijital ürünlerin işlemleri de yapılabilecek.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta Paxful’un yaptığı bir araştırma, P2P yani eşler arası Bitcoin işlemlerinde 2022’nin ilk yarısındaki hacim 400 milyon doları da aşmıştı. Nijerya’da 40 milyona yakın kişinin banka hesabının bile olmadığı belirtiliyor.

Binance borsası da son olarak kısa süre nce Kamboçya hükumetiyle bir iş birliğine gitmiş ve ülkenin menkul kıymet düzenleyicisi kurumu olan SERC ile ortaklık kurmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl