Binance, Orta Doğu’dan iki önemli lisans aldı

Aralık ayında Dubai ve Bahreyn'de lisans hamleleri yapan Binance borsası sonunda istediğini aldı. CEO Changpeng Zhao'nun regülasyon konusuna büyük önem verdiği borsa, hem Bahreyn hem de Dubai'den kripto para hizmet sağlayıcısı lisanslarını elde etti. Borsa böylece büyük değer verdiği Orta Doğu pazarında önemli bir kilometre taşını da geride bırakmış oldu. Borsanın hala açıklamadığı merkez ofisinin de Dubai'de yer alacağı iddia ediliyordu.

Yaz aylarından bu yana Singapur’dan AB yargı bölgesine, ABD’den Karayip Adaları’na kadar birçok bölgede önemli regülasyon yaptırımlarına uğrayan Binance borsası, yoğun çalışmalarının meyvelerini almaya başladı. Dünyanın en büyük borsası olarak da bilinen Binance, daha önce mutabakat imzaladığı Dubai ve prensipte onay aldığı Bahreyn’de, kripto para hizmet sağlayıcısı lisansının resmen sahibi olmayı başardı.

ABD medyasından Bloomberg’in konuyla ilgili bilgi sahibi olan ve ismini açıklamadığı bir kişiye dayandırdığı haberine göre; Binance, ekonomik bir serbest bölge olan Dubai Dünya Ticaret Merkezi’ndeki ilk aracı kurum olma lisansını aldı. Öte yandan borsa CEO’su Changpeng Zhao da, Bloomberg’in bu haberini doğrularcasına, Twitter hesabından haberi retweet etti. Binance böylece kısa adı MENA olarak da bilinen Ortadoğu-Kuzey Afrika bölgesindeki ilk lisanslarını da resmen elde etmiş oldu.

Merkezi Dubai mi olacak?

Binance’in elde ettiği bu lisanslar aslında borsanın Ortadoğu bölgesine olan ilgisini net şekilde gösteriyor. Borsa son olarak Singapur.’daki lisans başvurusunu da geri çekmişti. Yaz aylarından bu yana yaşanan regülasyon sıkıntıları nedeniyle zorlu dönemler geçiren CEO Zhao, katıldığı birçok programda gününün çoğunluğunu regülasyonları düşünerek geçirdiğini ve bir süre içinde mutlaka merkez ofis kuracaklarını söylemişti.

Hayatı boyunca kirada yaşayan “CZ”, kısa süre önce ilk kez Dubai’den bir ev almıştı. Zhao’nun bu emlak adımı ve 2 senedir düzenli olarak Dubai’de yaşadığı haberleri, “Binance merkezini Dubai’ye taşıyor” yorumlarının yapılmasına sebep olmuştu. Borsanın bir başka merkez seçeneğinin de Paris olduğu belirtiliyordu.

Ortadoğu bölgesinin en küçük ekonomisine sahip olduğu belirtilen ancak kripto para evrenine de bölge ilk giren ülkelerden olan Bahreyn’den alınan bu lisans ile Binance borsası, burada kripto para ticareti, saklama ve portföy yönetimi hizmeti verebilecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl