Binance CEO’su açıkladı: 1.14 milyar dolarlık para çekme işlemi

Kripto para piyasasında sular durulmuyor. Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in tutuklanması, Binance’ten fon çıkışları derken piyasada kaos hâkim. Önde gelen kripto para borsası Binance CEO’su Changpeng Zhao, bu kaosun ortasında borsadan büyük miktardaki çıkışlara ilişkin açıklamada bulundu.

ABD Adalet Bakanlığı’nın kripto para borsası Binance’e kara para aklama ve cezai yaptırım ihlalleri nedeniyle dava açabileceğine dair haberlerin çıkması sebebiyle milyar dolarlık çıkışlar yaşanmıştı.

Binance CEO’su Zhao ise bu olanların normal bir süreç olduğunu belirtti. Zhao, Twitter hesabından yaptığı son açıklamada, “Bugün bazı çıkışlar gördük (net 1.14 milyar dolar). Bunu daha önce de yaşamıştık. Bazı günler para çekilir, bazı günler net para yatırılır. Bizim için olağan şeyler.” dedi. Zhao ayrıca, her bir merkezi borsada (CEX) dönüşümlü olarak “stres testleri”nin yapılmasının iyi bir fikir olacağını savundu.

Zhao, “Borsa işi basittir” diyerek bu “testleri” yapmanın bazı ağ ücretlerine mal olacağını belirtirken sektörü de sağlıklı tutacağını kaydetti.

Neler olmuştu?

Bilindiği üzere Reuters’in dünkü Binance haberinin ardından borsadan çıkışlarda ciddi şekilde artış görülmüştü.

Blok zinciri analiz firması Nansen yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük kripto para borsasının USDC sabit coin’inin para çekme işlemlerini “geçici olarak durdurduğunu” söylemesi üzerine, Binance’in son 24 saat içinde 1.9 milyar dolarlık para çekme işlemi gerçekleştirdiğini bildirdi.

Binance ve iflas eden eski rakibi FTX gibi kripto para borsalarının müşteri mevduatlarını nasıl ele aldığı, kullanıcılar ve düzenleyiciler tarafından yakından inceleniyor.

Haziran ayından bu yana ilk kez yaşandı

FTX’in düşüşüyle kriptodaki hakimiyeti pekişen Binance, geçen hafta denetim firması Mazars’ın rezerv kanıtı raporunu tweet’lemişti. Rapor, Bitcoin varlıklarının kasım ayında tek bir günde müşteri mevduatlarını aştığını gösteriyordu. Nansen verilerine göre, 1.9 milyar dolarlık Ethereum bazlı para çekme işlemi, 13 Haziran’dan bu yana 24 saatlik bir süre içinde gerçekleşen en büyük günlük çıkışa işaret ediyor ve son yedi gün içinde çekilen fonların çoğunu oluşturuyor.

Bir Nansen sözcüsü, “Binance’in para çekme işlemleri, rezerv kanıtıyla ilgili artan belirsizlik nedeniyle artıyor” dedi. Binance sözcüsü ise iddialara “İnsanlar her gün çeşitli nedenlerle varlık yatırıyor ve çekiyor. Binance’teki kullanıcı varlıklarının tamamı 1:1 oranında desteklenmektedir ve Binance’in sermaye yapısı borçsuzdur.” yanıtını verdi.

Binance Haberleri

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl