Binance, pazar payında düşüş yaşıyor: Sebep ne?

Araştırma şirketi Kaiko, önde gelen iki kripto borsası olan Huobi ve OKX’in, Binance'in sıfır ücret promosyonunu sınırlama kararının ardından olumlu bir etki yaşadığını bildirdi. Binance ise spot pazar payında düşüş yaşıyor.

Dünyanın hacim açısından en büyük kripto para borsası Binance, son dönemde pazar payında düşüş yaşıyor. Buna neden olarak ise işlem komisyonlarında yapılan değişiklikler ve ABD’li yetkililerin kripto para alanına yönelik daha geniş çaplı düzenleyici baskısı gösteriliyor.

Spot işlemde Binance’in payı yüzde 73’ten 51’e indi

Bloomberg’in haberine göre Binance’te spot işlem hacimlerinin tüm pazardaki payı, 22 Mart günü sıfır işlem ücreti promosyonu durdurulmadan önce yüzde 73’tü ancak 6 Mayıs itibarıyla yüzde 51’e geriledi. Huobi’nin pazar payı ise yüzde 2’den yüzde 10’a yükselirken, OKX’in pazar payı yüzde 5’ten yüzde 9’a çıktı. Kaiko tarafından sağlanan verilere göre, Güney Kore platformlarının pazar payında da yüzde 8’in biraz altından yaklaşık yüzde 14’e kayda değer bir artış oldu.

Yeniden yapılandırmanın Binance’in kurucusu Changpeng Zhao için ek bir engel teşkil edebileceği söylendi. Şirketin şu anda özellikle ABD’deki düzenleyici incelemelerde artan bir baskı altında olduğunu belirtmekte fayda var.

“BTC spot hacimlerindeki düşüş hızı, spekülatif olduğunu gösteriyor”

Dessislava Ianeva’ya göre, son birkaç ay içinde Binance’teki Bitcoin likiditesinde tutarlı bir düşüş yaşandı ve şubat ayının başından bu yana yüzde 50’nin üzerinde bir azalma oldu. Analist, “Hacim de düştü, ancak düşüş esas olarak 22 Mart’ta BTC’nin sıfır ücretinin kaldırılmasından kaynaklandı.” dedi.

“Crypto Is Macro Now” haber bülteninin yazarı Noelle Acheson, bu sıfır ücret seçeneklerinin kaldırılmasıyla pazar payının değiştiğini söyledi.

Yazar, “Binance’teki BTC spot hacimlerindeki düşüşün hızı, borsanın hacimlerinin ne kadar spekülatif olduğunu gösteriyor. Bu mantıklı, çünkü ücretler alım satımın önündeki birkaç engelden biri.” dedi.

Binance sözcüsü “o kadar da büyük değil” dedi

Bir Binance sözcüsü, pazar payındaki düşüşün bazı modellemelerinin öngördüğü kadar büyük olmadığını bildirdi. Sözcü, “Şu anda birincil hedefimiz mevcut ürün ve hizmetlerimizi olgunlaştırmak. Ayrıca yeni bir düzenleyici kesinlik çağına hazırlanmak için uyum süreçlerimize yatırım yapmaya devam etmek.” diye ekledi.

Kripto varlıklar 2023 yılında 2 trilyon dolarlık bir düşüşten kısmi bir toparlanma kaydetmiş olsa da yatırımcıların sektörden kaçmasının ardından hacimler ve likidite baskılanmaya devam ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl