Binance’te dünün tekrarı: 1 saatte %142 arttı, 3 dakikada %50 düştü

Binance'te dün olduğu gibi bugün de bir kripto parada daha sert fiyat hareketleri görüldü. Yaklaşık 1 saatte yüzde 142 artan POE, 3 dakikada yüzde 50'ye yakın değer kaybetti.

Kripto para borsası Binance’te listenene bir kripto parada dün ender görülen bir fiyat hareketliliği yaşanmıştı. Monetha (MTH), Bitcoin’e karşı 1.5 saatte yüzde 186 değer kazanmış, bir dakika içinde ise yüzde 50 düşmüştü. Bu kripto para, takip eden saatlerde ise tüm kazanımlarını geri vermişti.

Binance’te benzer bir fiyat hareketliliği bugün de görüldü fakat bu defa farklı bir kripto parada. Po.et (POE), TSİ 18.23’te güçlü alım emirleriyle beraber yaklaşık 1 saat içinde yüzde 142 arttı. Kripto para, 69 satoshi’den (Bitcoin’in yüz milyonda biri) işlem görürken saat 19.30’u gösterdiğinde 167 satoshi’ye ulaşmıştı. Bununla beraber, 3 dakika içinde sert bir şekilde düşen POE, yüzde 46’dan fazla gerileyerek 90 satoshi’ye indi. İlerleyen dakikalarda değer kaybetmeyi sürdüren POE, TSİ 21.00 itibari ile 1.5 saat önceki zirvesinin yüzde 50 altında, 83 satoshi’den alınıp satılıyor.

Hem MTH hem de POE için bu yükselişi destekleyebilecek herhangi bir önemli gelişme yoktu. Dolayısıyla bu çarpıcı fiyat hareketinin nedeni net değil. Öte yandan fiyat grafiği incelendiğinde kademeli ve oldukça düzenli bir artış, ardından sert bir düşüş söz konusu, bir başka deyişle tipik bir pompala-boşalt planı görüntüsü var. Bu, artışın birileri tarafından bir plana sadık kalınarak gerçekleştirildiğini düşündürüyor.

 

“Exit pump” iddiası

“Exit pump”, bir kripto paranın liste dışı edilmeden önce, bu kripto paralardan yüklü miktarda stok sahibi kişilerin planlı bir şekilde fiyatı yükseltmesini ifade ediyor. Bu kişiler, böylece liste dışı edilmesiyle büyük değer kaybedeceğini bildikleri kripto parayı yüksek fiyattan elden çıkarmış oluyor. Bazıları, dün ve bugünkü MITH, POE örneklerinin “exit pump” olabileceğini düşünüyor. Ancak “exit pump”, genellikle bir kripto paranın liste dışı edileceğinin açıklandığı gün gerçekleşme eğiliminde. Bunun en net örneği, Centra’da (CTR) görülmüştü. Geçtiğimiz yılın Nisan ayında Binance’ten liste dışı edileceği duyurulan CTR, aynı gün yüzde 150 artmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun