Binance regülasyon hamlelerine devam ediyor: Eski hükumet yetkilisi görevlendirildi

Hem genel hem de bölgesel anlamda birçok CEO arayışında olan ve regülasyonlar konusunda sorun yaşamak istemeyen Binance borsasından önemli bir hamle daha geldi. Dünyanın en büyük borsası, küresel kara para aklama raporlamalarından sorumlu yönetici olarak eski ABD hükumet yetkilisi Greg Monahan'ı atadı. Monahan'ın uzmanlık alanı da siber suçlar...

binance

Dünyanın en büyük borsası olarak gösterilen Binance, eski ABD hükumet görevlisi olan ve siber suçlar konusunda uzmanlığı bulunan Greg Monahan’ı kara para aklama raporlamalarından sorumlu küresel yönetici olarak göreve getirdi.

IRS’te siber suçlar soruşturmalarını yönetti

Monahan’ın ofisi Washington’da olacak ve yeni yöneticiye bağlı olarak da bir ekip oluşturulacak. Daha önce ABD vergi kurumu olan IRS’te (Internal Revenue Service) çalışan Monahan, siber suçlarla ilgili soruşturmaları yönetiyordu. Tüm dünyada artan bir soruşturma dalgası içinde bulunan Binance, yasa dışı aktivitelerle ilgili olarak IRS’in de incelemesi altında bulunuyor.

Yeni göreviyle ilgili konuşan Monahan, çalışmalarının Binance’in her ülkedeki regülasyon kurumlarıyla daha fazla iletişim sağlaması yönünde olacağını belirtti:

“Çalışmalarım Binance’in uluslararası anti-kara para aklama ve bunların soruşturulması programlarını artırmak yönünde olacak. Ayrıca ülkelerin regülasyon ve hukuk kurumlarıyla da daha fazla iletişim kuracağız.”

Kendisinin yerine de CEO arıyor

Binance özellikle son dönemde regülasyon konularında tecrübeye sahip kişileri firmada görevlendirmeye başladı. CEO Changpeng Zhao da sürekli olarak kendisinin yerine bir CEO arayışı içinde olduğunu ve bu kişinin regülasyonlar konusunda tecrübe sahibi olması gerektiğini belirtiyor. Kamuoyunda CZ olarak da bilinen genç işadamı, dün yaptığı açıklamada da zamanının yüzde 80’den fazlasını regülasyonları düşünerek geçirdiğini belirtmişti.

Binance, kara para aklama konusunda devlet düzeyinde tecrübeye sahip olan Mali Eylem Görev Gücü (FATF) eski yöneticisi ve yine eski bir senatör olan Max Baucus’u da kadrosuna katmıştı. CEO Zhao yaptığı açıklamada regülasyon ve hukuk departmanlarına daha fazla kaynak ayırmaları gerektiğini söylemişti.

Binance ayrıca şirkette 2018’den bu yana kara para aklamayla mücadeleden sorumlu olan yönetici Karen Leong’un da, uyumluluktan sorumlu yönetici pozisyonuna geçeceğini açıkladı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl