Binance ABD’li savcıları ikiye böldü: Dava açılacak mı?

Binance borsasıyla ilgili 2018 yılında başlatılan soruşturmanın bir mahkemeye taşınıp taşınmaması konusunda ABD'li savcılar da ikiye bölündüler. Adalet Bakanlığı yetkilileri ve savcıların bir bölümü elde edilen bulguların dava açmaya yeterli olduğunu belirtirken, bazıları ise bu fikirde değiller.

Binance borsası hakkında 2018 yılında açılan bir soruşturmayla ilgili yeni bilgiler paylaşıldı. Reuters’in haberine göre, soruşturmayı yürüten savcılardan en az 6’sı, borsa ve Changpeng Zhao’nun da dahil olduğu bazı yöneticileri suçlamak ve onlar alleyhine dava açmak için yeterli bulgulara sahip olduklarını düşünüyorlar. Bazı savcılar ise bulguların yeterli olmadığı fikrindeler…

Yetkililer Para Aklama Karşıtı Kurum olan MLARS’ın da soruşturma içinde yer aldığını ve bir finansal kuruma dava açılabilmesi için, MLARS’in de onayının alınmasının zorunlu olduğunu belirtiyorlar.

Yetkililerle toplantılar yapıldı

Reuters haberinde ayrıca, Binance’in savunma avukatlarının da ABD Adalet Bakanlığı yetkilileriyle son aylarda birçok toplantı yaptığı da yazıldı. Haber kaynaklarına göre toplantılar daha çok anlaşma yoluyla savunma yapmaya yönelik oldu.

“Yorum yapmak doğru değil”

Bir Binance sözcüsü ise konuyla ilgili verdiği bir demeçte, “ABD Adalet Bakanlığı’nın iç işleyişine dair herhangi bir öngörü ya da bilgiye sahip değiliz ve bu olsaydı da konu hakkında yorum yapmak doğru olmazdı” dedi.

Dava açılmadan da dosya kapanabilir

Soruşturma konularının; lisanssız para transferi para aklama organizasyonu ve suç içeren yaptırımların ihlalini içerdiği belirtiliyor. Şu ana kadar Zhao ve diğer yöneticiler için yapılmış net bir suçlama bulunmuyor. Habere göre ABD Adalet Bakanlığı, Binance ve yöneticileri aleyhine bir iddianeme yazabilir, taraflar anlaşma sağlayabilir ya da dava açılmadan dosya kapanabilir.

Binance’ten açıklama var: Reuters yine yanlış anladı

Binance borsası ise Reuters’in haberinin ardından kuruma tepki gösteren bir açıklama yaptı. Twitter üzerinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Reuters yine yanlış anladı! Şimdi de bizim büyük işler başaran hukuk ekibimize saldırıyorlar. Gurur duyduğumuz bu ekip, hepimiz için kripto sektörünü daha güvenli hale getirmiştir.”

Hatırlanacağı üzere Binance CEO’su CZ, haberin çıktığı ilk dönemde de Reuters’in bilgileri verme tarzına eleştiri getirmiş ve kurumu olmayan bir krizi varmış gibi göstermekle suçlamıştı.

Binance’in İstihbarat ve Soruşturmalardan Sorumlu Yöneticisi Tigran Gambaryan da konuyla ilgili uzun bir açıklama yayımladı ve kripto dünyasının, yasa dışı aktiviteler için bir güvenli liman olmadığına vurgu yaptı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl