Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Binance Rus kullanıcılar için sert önlem ve kısıtlamalar uygulayacak

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla Batı dünyasının Rusya'ya uyguladığı yaptırımlara Binance de katıldı. Dünyanın en büyük kripto para borsası olarak görülen platform, AB'den gelen yeni yaptırım dalgası sonucunda Rus kullanıcılar için daha sert "Müşterini tanı" prosedürü uygulamaya başlayacak. Borsa ayrıca, belli bir miktarın üzerinde bakiyesi bulunan hesaplara da kısıtlama getireceğini açıkladı.

Avrupa Birliği’nden Rusya yönelik yeni yaptırımlar paketinin açıklanmasının ardından, Binance borsası da bu konuda bir adım attı ve hem Rus müşterilere daha zorlu “Müşterini tanı” prosedürü uygulamaya başlayacak hem de 10 bin euronun üzerinde bakiyesi olan hesaplara kısıtlama getirileceğini açıkladı.

Binance’ten bugün yapılan resmi açıklamada da, bakiyesinde 10 bin eurodan fazla varlık bulunan Rus vatandaşları ya da Rusya’da yaşayan diğer kişiler ile birlikte Rusya’da faaliyet gösteren kurumlara kısıtlamalar getirileceği belirtildi. Bu kişi ya da kurumların adres bilgilerini de doğrulamaları gerekecek.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı bakan yardımcısı olan Alex Bornyakov da bu uygulamayı övdü ve attığı tweet’te şu ifadeleri kullandı:

“25 Nisan’dan itibaren Binance borsası, 10 bin eurodan fazla bakiyesi bulunan Rus vatandaşlarına kısıtlama getirecek. Sadece işlem ve para yatırma seçenekleri bloke edildikten sonra para çekebilecekler.”

Bakan yardımcısının da dediği gibi, Rus kullanıcılar “Sadece para çekme” moduna geçtiklerinde yatırma ve trade işlemlerini yapamayacaklar. Bu moda geçildiğinde ise ekstra kontrol uygulaması başlatılacak.

Rusya dışı ve 10 bin euro altı hesaplar etkilenmeyecek

Binance’ten yapılan duyuruda ayrıca, uygulamanın spot ve vadeli işlemlerle birlikte stake konusu ve cüzdanları da kapsadığı belirtildi. Rusya dışında yaşayan ancak Rus vatandaşı olan kişiler ise, adres doğrulamalarını yaptıkları takdirde uygulamaya maruz kalmayacaklar. Aynı zamanda, 10 bin euro altındaki değerde bakiyeye sahip olanlar da yine yaptırımlardan etkilenmeyecekler.

Borsalar kabul etmemişti

Hatırlanacağı üzere savaşın ilk haftalarında, Ukrayna başta olmak üzere birçok Batı ülkesi Rus vatandaşlarının ve şriketlerinin kripto para hesaplarının kapatılmasını talep etmiş ancak Binance, Coinbase ve Kraken gibi borsalar yaptıkları açıklamalar ile bu tür keyfi bir davranışın etik olmayacağını belirtmişlerdi.

Dün de ABD Hazine Bakanlığı, Rus kripto para madenciliği sektörüne yönelik yaptırım kararı almıştı. Bakanlığa bağlı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), Rusya merkezli kripto para madenciliği şirketi BitRiver’ı ve 10 yan kuruluşunu yaptırım listesine eklemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Haboyle Cevapla

    Bir tuaflik yokmu dünya kadar kötü haber çıkıyor btc zaman gibi yerinde duruyor alan da yok
    Binance sürekli fiyati yüksek tutmaya çalışıyor