Binance yöneticisi açıkladı: Dolar destekli kripto para gündemde yok

Sabit fiyatlı kripto para pazarında liderliği açık ara önde götüren Tether, artık çok ciddi bir rakiple karşı karşıya. Binance'in sabit kripto parasının birkaç hafta içinde resmen piyasaya sürülebileceği açıklandı. Ayrıca borsanın avro ve yen gibi diğer para birimlerine bağlı kripto para ihraç etmeyi planlarken dolar destekli kripto paranın gündemde olmadığı bildirildi.

Binance finans direktörü Wei Zhou, Bloomberg’e telefon yoluyla verdiği bir röportajda, Binance‘in sabit fiyatlı kripto parasının birkaç hafta ya da birkaç ay içerisinde hazır olabileceğini söyledi.

Kullanıcıların volatil fiyat hareketlerinden kaçmak için güvenli bir liman olarak kullandığı sabit kripto paralarda Tether’ın şimdiye kadar büyük bir hakimiyeti söz konusuydu. 60 kadar sabit fiyatlı kripto para olsa da Tether bu pazarın (sabit kripto paraların işlem hacmi) %98.7’sini oluşturuyor.

Kripto para fonu girişimi Multicoin Capital’in kurucu ortağı Kyle Samani’ye göre, diğer sabit fiyatlı kripto paralar pek başarılı olamasalar da Binance’inki borsanın piyasa hakimiyetinin de desteğiyle Tether’ı tahtından edebilir.

Binance GBP (BGBP) adı verilen bu sabit fiyatlı kripto paranın %100 oranında İngiliz Sterlini tarafından destekleneceğini belirten Zhou, önümüzdeki günlerde bu işte birlikte çalıştıkları bankayı açıklayacaklarını ve ayrıca Tether’ın yaptığı gibi mevduat faizinden para kazanacaklarını söyledi.

Euro ve yen gibi diğer para birimlerine bağlı ilave başka kripto paralar da çıkaracaklarından bahseden Zhou, ABD Doları destekli bir sabit kripto paranın ise gündemlerinde olmadığını açıkladı.

Binance cenahında bu gelişmeler yaşanırken Tether da uzunca bir süredir bazı yasal sıkıntılarla uğraşıyor. Daha geçtiğimiz günlerde Tether’ın ABD dolarıyla sadece %74 oranında desteklendiği ortaya çıkmış, ancak bu durum Tether’ı pek etkilememişti.

Son olarak Tether’daki bu sıkıntılara dikkat çeken Zhou, Binance’in sabit kripto parasının İngiliz Sterlini’yle %100 oranında destekleneceğini, daha fazla şeffaflık olacağını ve tüm bunların da trader’lar için Binance’in GBP’sini seçmeyi kolaylaştıracağını söyledi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl