USDC ihraççısı Circle, Binance ve SEC arasındaki davaya müdahil oldu

SEC'nin haziran ayında Binance'e açtığı kayıtsız menkul kıymet davasına Circle şirketi de müdahil oldu. USDC ihraççısı firma, mahkemeye sunduğu resmi dosyada sabit coin'lerin yatırım sözleşmesi kriterlerini karşılamadığını iddia etti.

Kripto para dünyasında deprem yaratan SEC’nin Binance’e açtığı davaya Circle şirketi de müdahil oldu. Haziran ayında SEC, Binance borsasını ve CEO’su CZ’yi, menkul kıymet kanunlarını çiğnemekle suçlamış ve dava açmıştı.

Kurum, Binance bağlantılı olan BAM Trading şirketinin BNB ile BUSD’yi kayıtsız şekilde menkul kıymet olarak sattığını iddia ediyor.

USDC ihraççısı olan Circle şirketi ise, BUSD ile USDC gibi sabit coin’lerin yatırım sözleşmesinin özelliklerini taşımadığını belirtti.

Dün mahkemeye sunulan resmi belgelerde, sabit coin kullanıcılarının bir kâr beklentisi içinde olmadan alım yaptığı ve dolayısıyla bu tarz varlıkların menkul kıymet alanına girmediği ifade edildi.

Geçtiğimiz günlerde Circle şirketinin strateji yöneticisi olan Dante Disparte, ABD’deki bankacılık krizinin, yatırımcıları şeffaf ve güvenli olmayan deniz aşırı ülkelerdeki kripto para borsalarına ittiğini söylemişti.

ABD’de mart ayında başlayan bankacılık krizinde Silikon Vadisi Bankası ve Silvergate Bank gibi kripto para şirketleriyle iş yapan bazı bankalar batmış ve Federal Mevduat Sigorta KurumuFDIC’ye devredilmişti.

Silikon Vadisi Bankası’yla iş yapan Circle şirketinin de burada 3 milyar dolardan fazla varlığı bulunuyordu. Yaşanan krizde USDC’nin dolara olan dengesi negatif yönlü bozulmuş ve 0.83 dolara kadar inmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl