Binance, SEC’ye karşı mahkemeden koruma talep etti

Binance, SEC ile olan davasında mahkeme heyetinden koruma talep etti. Borsaya göre, SEC'nin tanık ifadeleri ve keşif süreciyle ilgili talepleri abartılı ve olması gereken boyutunu aşan bir hal aldı.

Binance’in ABD kolu olan Binance.US, dün ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı mahkemeden koruma talep etti. Borsa, regülatör kurumun kendisine karşı bir “oltalama harekatı” yürüttüğünü, ayrıca keşif süreciyle ilgili taleplerin de sınırı aştığını iddia etti.

Mahkemelerde “oltalama harekatı” olarak bilinen denemeler, genelde bir tarafın, diğer taraf hakkında spesifik bir hedef olmadan geniş bir tarama yapmasını ifade ediyor. Araştırma yapan tarafın, karşı taraftan sürekli bilgi ve belge talep ederek, en küçük detaydan bile olumlu sonuç çıkarmaya çalışması da yine bu kapsama giriyor.

“Nedensiz şekilde sınırlar aşılıyor”

14 Ağustos günü mahkemeye sunulan dilekçede Binance, kendisinin mahkemeyle her anlamda iyi niyetli şekilde çalıştığını ancak SEC’nin ise müşteri varlıklarıyla ilgili neredeyse her dosyayı talep ettiğini ve bunun nedensiz şekilde sınırların aşılarak yapıldığını ifade etti.

SEC’nin bunca belgeyi detaylı şekilde incelemesinin önünü açan mahkeme emri ise haziran ayında verilmişti. Kararla birlikte Binance’in saklama, güvenlik ve müşteri varlıklarının uygunluğu durumunun keşif süreci başlatılmış ve SEC’nin belge talep edebilmesinin de önü açılmıştı.

“Bir kanıt sunamadılar”

Ancak Binance, artık SEC’nin taleplerinin davayla alakasız olmaya başladığını ayrıca, borsanın saklama işlemlerinin de SEC’nin açtığı davanın konusu olmadığını iddia ediyor:

“Buna rağmen Binance olarak SEC’ye müşteri varlıklarıyla ilgili birçok dosya verilmiş ancak kurum tarafından borsanın bu varlıkları kötüye kullandığına yönelik bir kanıt sunulamamıştır. SEC 2022’nin kasım ayına kadar, onlarca konuyla ilgili olan tüm iletişim kayıtlarını talep etmektedir. Bunların büyük bölümünün de müşteri varlıklarıyla hiçbir ilgisi yoktur”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl