Binance Singapur, ülkedeki lisans başvurusunu geri çekti

Dünyanın en büyük borsası olarak kabul edilen Binance'in Singapur'daki kolu olan Binance Asya Hizmetleri Ltd. ülkede bir borsa işletmek için geçen sene yaptığı başvuruyu geri çekti. Binance.sg ayrıca 13 Şubat tarihine kadar ülkedeki hizmetlerini tamamen sonlandırmış olacağını da açıkladı.

Kripto paralara bakış açısıyla “Uzakdoğu’nun kripto merkezi” olarak görülen ancak ülkedeki regülasyon kurumu Para Otoritesi’nin büyük zorluklarla borsa çalıştırma lisansı verdiği Singapur’da, Binance yaptığı başvuruyu geri çekti.

Yaklaşık 1 senedir Singapur Para Otoritesi’nden lisans bekleyen ve bu anlamda 170 şirket arasında yer alan Binance, bu adımıyla Singapur’un borsanın yeni merkezi olacağı dedikodularına da noktayı koymuş oldu.

“Bu kararımız asla hafife alınmamalı”

Şirketin Singapur sorumlusu olarak birkaç ay önce getirilen ve daha önce 13 yıl Singapur Para Otoritesi’nde yöneticilik yapan Richard Teng konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kuruma teşekkür etti:

“Binance olarak her zaman kullanıcılarımızı düşünüyoruz. Bu yüzden bu kararımız asla hafife alınmamalı. Singapur Para Otoritesi’ne de bize gösterdikleri yardım için teşekkür ederim. Önümüzdeki dönemde onlarla yeniden birlikte çalışmak isteriz”

Binance’ten yapılan açıklamada da, geri çekme kararının “stratejik, ticari ve gelişmeler yönünde yaşananlar doğrultusunda alındığı belirtildi ancak detay verilmedi.

Bir süredir merkez arıyorlar

Bilindiği üzere 2017’de kurulan ve özellikle o senenin sonunda yaşanan boğa sezonuyla birlikte ismini duyuran Binance, 4 sene içinde inanılmaz bir büyüme kaydetti ve rakiplerine adeta fark attı. 2021 yılındaki boğa sezonu ve kripto paralara olan aşırı talep borsayı birçok ülkenin regülasyon kurumunun hedefine koydu.

İngiltere’den İtalya’ya ABD’den Singapur’a kadar birçok ülke Binance’e kısıtlamalar getirdi. Şirket CEO’su Changpeng Zhao ise sürekli olarak regülasyonlara uymak istediklerini ve her ülkede ayrı birimler kurarak bunu başaracaklarını söyledi.

CZ olarak da bilinen başarılı yönetici gününün yüzde 80’inin regülasyonları düşünerek geçtiğini ve kısa süre içinde bir merkez ofis kuracaklarını da belirtmişti. Bu merkezin Singapur olacağı düşünülüyordu.

Kanada vatandaşı olduğu da bilinen Zhao ayrıca 2 senedir de Singapur’da yaşıyordu.

Geri çekileceklerinin sinyalini vermişlerdi

Binance, geçtiğimiz hafta da Singapur merkezli olan Hg Exchange adlı özel bir menkul kıymet borsasının yüzde 18’lik hissesini satın aldığını açıklamıştı. Singapur Para Otoritesi tarafından lisans verilmiş olan bir şirket konumundaki HGX, aynı zamanda “tanınmış piyasa operatörü” (RMO) lisansına da sahip… RMO lisansı, dijital varlıkların, token’ların veya menkul kıymetlerin işlemine izin veriyor.

Binance’in bu borsadan hisse almasını yorumlayan uzmanlar borsanın, lisans başvurusunu geri çekebileceğini de belirtmişlerdi.

Bitcoin’de düşüş geldi

Binance’in geri çekilme haberi Bitcoin fiyatına da düşüşle yansıdı. Dün gece saatlerinde 50 bin doların üzerine çıkan en büyük kripto para, bu haberin ardından yeniden 48-49 bin dolar seviyesine indi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl