Binance Smart Chain’in (BSC) başarısının altından balinalar çıktı

Ucuz işlem ücretleri sayesinde bu yıl Ethereum karşısında çok büyük bir rakip olan ve milyonlarca yatırımcıyı kendisine çeken Binance Smart Chain'in büyük başarısının altında, düşünüldüğü gibi kalabalık ve küçük yatırımcı grubunun değil, büyük yatırımcıların olduğu belirtildi. Blok zincir veri firması Nansen'in raporuna göre, en az 1 milyon dolar değerdeki sabit coin yatırımları bu durumun en büyük göstergesi...

Blok zinciri veri firması Nansen’in yayımladığı son rapora göre, Binance’in merkeziyetsiz finans platformu Binance Smart Chain’in (BSC) başarısının arkasında, küçük yatırımcının değil, tam tersi büyük işlem yapan kullanıcıların katkısı bulunuyor.

Nansen çıkardığı bu sonucu, BSC üzerinde bulunan ve şirketin “büyük trader’lar” olarak gördüğü, ciddi meblağlar tutan aktif adres sayısına ve sabit coin işlemlerinin değerlerine dayandırdığını belirtti.

En az 1 milyon dolarlık sabit coin işlemlerinde büyük üstünlük

Örnek olarak, popüler merkeziyetsiz borsa PancakeSwap’ın büyük ilgi gördüğü Nisan ayında, borsada yapılan en az 1 milyon dolarlık sabit coin işlemleri, tüm sabit coin işlemlerinin %90’ına denk geliyordu. Şirketin bulgularına göre; Ağustos ayında da bu ‘derin cepli yatırımcılar’ tüm sabit coin işlemlerinin hala %30-40’lık payına sahipti.

Likidite sağlayıcılarının büyük kârları…

Nansen şirketi ayrıca başka metriklere de göz attı ve ilginç bulgulara ulaştı. Şirketin “akıllı para” olarak nitelendirdiği ve içinde DeFi protokollerine likidite sağlayarak 100 bin dolardan fazla kâr eden trader’lar ile kripto para yatırımı yapıp yöneten şirketlerin bulunduğu bir yatırımcı grubunun da, BSC’ye olan ilgisinin arttığı tespit edildi.

“BSC hakkında ne kadar olumsuz yorum yapılırsa yapılsın…”

Nansen’in raporunda “akıllı para” grubuyla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

“Akıllı para etkileşimi, belli bir proje ya da protokolün en muhtemel pozitif göstergelerinden biridir. İlginç bir şekilde, BSC hakkında da bazıları ne kadar olumsuz yorumlar yapsa da ‘akıllı para’ adresleri hem BSC’de hem de Ethereum üzerinde yer alıyor”

Nansen’in raporunda işlem ücretlerine de değinildi ve ” BSC’deki gaz ücretleri Ethereum’daki fiyatın sadece %10-20’si civarında… BSC’yi, özellikle perakende yatırımcı için çekici yapan da bu.” denildi.

BSC, Solana ve Avalanche’a karşı ne yapacak?

Şirket raporunda, Katman 1 blok zincir yarışının her geçen gün kızıştığını ve BSC’nin; Solana, Avalanche ve Terra gibi yükselen ve birçok firmadan önemli yatırımlar alan projeler karşısında ne yapacağının sorgulandığı belirtildi.

Son dönemde, DeFi protokollerindeki açıklardan ötürü BSC üzerinde yaşanan “rug pull” ya da flaş kredi soygunları gibi olaylar, platformun güvenlik sisteminin sorgulanmasına sebep olmuştu. CEO Changpeng Zhao ise, protokollerdeki açıkların yol açtığı olaylardan kendilerinin sorumlu olmadıklarını ancak her zaman mağdur olan kişilere yardımcı olmak için çalıştıklarını belirtiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl