Binance son zamanların tartışılan kripto parası HNT’yi liste dışı bırakıyor

Binance borsası, son dönemde yöneticilerinin topluluk aleyhine çok ciddi kârlar sağladığı iddia edilen Helium'u (HNT) delist etme kararı aldı.

Binance borsası bugün yaptığı açıklamayla son dönemin tartışılan token’ı HNT’yi liste dışı bırakacağını duyurdu.

Borsa duyurusunda, 12 Ekim günü TSİ 06’da çapraz ve izole margin çiftlerinde HNT/BUSD ve HNT/USDT çiftlerini; 14 Ekim günü aynı saatte ise spot işlem çiftlerinde HNT/BTC ve HNT/USDT’yi liste dışı bırakacağını duyurdu.

Borsa ayrıca yarından itibaren de HNT/BUSD ve HNT/USDT çiftlerinde çapraz ve izoel margin borç alma işlemlerini de durduracak. 12 Ekim günü ayrıca, HNT/BUSD ve HNT/USDT çiftlerinde kullanıcıların tüm pozisyonları da kapatılacak.

Ağustos başından bu yana tartışılıyor

Merkeziyetsiz ve kablosuz ağ projesi Helium, Ağustos ayı başından bu yana çok ciddi iddialarla sarsılıyor ve topluluğu tarafından da ciddi eleştiriler alıyor. Bilindiği üzere Helium projesine yatırım yapanlar özellikle cihaz maliyetleri açısından ağır bir yükün altına girmişlerdi. Çünkü proje yöneticileri HNT’nin çıkarıldığı 2019’dan bu yana hep, eşit ve adil dağıtım sözü vermişlerdi.

a16z’den bile yatırım almışardı

Helium projesi, topluluğu o kadar ikna etti ki, proje, web3 ve metaverse yatırımlarıyla bilinen dev şirket a16z’nin liderlik ettiği bir yatırım turunda 360 milyon dolar toplamıştı.

400-800 dolarlık yatırıma ayda 20 dolar gelir

Ancak bu büyük yatırımlara rağmen, yıllar geçtikçe Helium projesi hayal kırıklığı yaratmaya başladı. Söz verilen pasif gelirler topluluğun hoşuan gitmedi. Hotspot olarak bilinen cihazlar için topluluk üyeleri toplamda 250 milyon dolar harcarlarken, pasif gelirler ise bu rakamın yanına bile yaklaşamadı. 400 ilâ 800 dolar arasında cihaz yatırımı yapan kişiler ayda 20 dolarlık gelir elde etmeye başlayınca Helium’da yöneticilerin yaptıkları da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

Yapılan teknoloji anlaşmalarının gerçek çıkmaması, şirket yöneticilerinin madencilikten topluluğa göre çok ama çok büyük gelirler elde etmesi ve bu cüzdanlardan birinin CEO’nun eşinin cüzdanına gitmesi Helium’da tartışmaları zirveye çıkarmıştı.

Binance liste dışı bırakma konusunda detaylı bir açıklama yapmadı ancak tüm bu iddialar borsanın kararında önemli bir rol oynamış olabilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl