Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Binance de destek verdi: Bitcoin’de Taproot için %90 geçildi

Bitcoin'de merakla beklenen ve 2017'den bu yana en büyük güncelleme olarak nitelendirilen Taproot için artık hash rate'in yüzde 90'ından fazlasını oluşturan havuzlar destek veriyor.

Bitcoin’de 2017 yılındaki SegWit’ten sonra en büyük güncelleme olarak nitelendirilen Taproot güncellemesi desteğinde yüzde 90 geçildi.

8 Aralık itibari ile madencilik havuzlarının güncellemeye yönelik desteğinde yaklaşık yüzde 85’e ulaşılmış ancak hâlâ Binance Pool, Lubian ve BTC.TOP gibi havuzlar yanıt vermemişti. Binance’ten yanıt geldi ve artık madencilik havuzları, yüzde 91.05 oranında güncellemeyi destekliyor.

Lubian, BTC.TOP, OKEx Pool gibi havuzlardan da henüz bir yanıt gelmedi.

Taproot güncellemesi, Bitcoin işlemlerinde gizliliği biraz daha artırırken bloklarda yer kazanmaya yardımcı olacak ve uzun vadede bir nod çalıştırmak için gereken ek yükün azalmasını sağlayacak. Güncelleme, Bitcoin’in akıllı kontrat kabiliyetlerini de artıracağından dolayı büyük heyecanla bekleniyordu.

Madencilik havuzlarının Taproot desteğini gösteren tablo

Schnorr ve Taproot nedir?

Schnorr, kriptografik imzalar oluşturmak için kullanılan ECDSA’ya alternatif bir algoritmadır. Schnorr izmaları, komut dosyalarını birleştirerek onların boyutlarını küçültür ve çoklu imza işlemlerinin esnek şekilde oluşturulmasını ve yürütülmesini sağlar. Çoklu imza işlemleri, normal Bitcoin işlemlerinden ayırt edilemeyeceğinden, bu sayede hem verimlilik hem de gizlilik kazanılmış olur.

Taproot ise, çoklu imza işlemlerinin yapılması için Schnorr imzalarının oluşturulmasını sağlayan özel bir yöntemdir. İlk olarak, eski Blockstream CTO’su olan Gregory Maxwell tarafından Bitcoin geliştiricileri mail listesinde önerilmiştir. O zamandan bu konuda çeşitli tekrarlanmalar oldu ve bugünkü birleştirme noktasına gelindi.

Güncellemenin ne zaman uygulanacağıyla ilgili net bir tarih henüz yok ama 2021’in ilk çeyreğinde hayata geçmesi bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl