Binance’te 50 milyon TUSD basıldı, TRU fiyatı yüzde 200 arttı

Binance USD (BUSD) ihracının sonlanmasının ardından çözüm arayan Binance’te 50 milyon TUSD basıldı. Gelişmeler sonrası TrueFi (TRU) fiyatında sert yükseliş görüldü.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz günlerde Binance USD’yi (BUSD) de menkul kıymet olarak tanımlamış ve Paxos’tan BUSD ihracını durdurmasını istemişti. Binance CEO’su Changpeng Zhao da farklı alternatiflere işaret etmişti.

Lookonchain’in paylaştığı verilere göre Binance, yeni alternatife yönelmiş durumda. Zincir üstü veriler, Binance’te 50 milyon TrueUSD (TUSD) basıldığını gösteriyor.

TUSD sabit coin’ini çıkaran TrustToken’ın DeFi projesi TrueFi’ın token’ı TRU da bu gelişmeyle yüzde 200 yükseliş kaydetti. Bu arada TrustToken, TrueFi protokolünden geçtiğimiz yıl ayrılmıştı.

Ne olmuştu?

Blok zinciri şirketi Paxos, New York Finansal Hizmetler Departmanı’ndan (NYDFS) ABD dolarına sabitlenmiş Binance markalı sabit coin BUSD’yi çıkarmayı durdurma talimatı aldığını duyurmuştu. Firma, 21 Şubat’ta token ihracını durduracaklarını açıklamıştı. Karar sonrası on milyonlarca BUSD yakıldığı bildirilmişti. Bu arada BUSD’ye rakip coin USDC’nin ihraççısı Circle’ın geçtiğimiz sonbaharda Binance’i şikâyet ettiği ortaya çıkmıştı.

Öte yandan SEC, Circle’ın yanı sıra ismi henüz belirtilmeyen birkaç sabit coin şirketine daha ihtarname göndermişti.

Zhao alternatiflere yöneldiklerini söylemişti

Binance CEO’su Changpeng Zhao da BUSD’yi mümkün olan en uzun süre desteklemeye devam edeceklerini, ABD yargı bölgesinde ise kullanıcıların zarar görmemeleri adına farklı seçeneklere yöneleceklerini aktarmıştı.

Alameda, 1.64 milyar TUSD basmış

Öte yandan çöken FTX borsasının trading şirketi Alameda, batmadan önce 1.64 milyar dolarlık TUSD basmıştı. Justin Sun’ın da daha önceden toplam 889 milyon dolarlık TUSD bastığı söyleniyor.

Zincir üstü veriler, Alameda ve Justin Sun’ın en çok TUSD basan kullanıcılar olduğunu gösteriyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl