Binance 2.8 milyar dolarlık USDC sattı: Bitcoin ve Ether’e çevirdiler

Dün rezerv kanıtı rakamlarını açıklayan Binance borsasının USDC hamleleri dikkatlerden kaçmadı. ABD'deki bankacılık krizi öncesi 3.5 milyar dolarlık USDC bulunduran borsa, yaklaşık yaklaşık 3 ayda bu rakamı 750 milyon dolara indirdi.

Dün açıkladığı rezerv kanıtı rakamlarında birçok kripto parada müşteri varlıklarının üzerinde kripto tuttuğu görülen Binance’in USDC konusundaki adımı da çok konuşuldu. Özellikle bankacılık krizinde Silvergate Bankası’nın çöküşünden hemen sonra 12 Mart günü gelen satışlar dikkat çekiyor.

Hatırlanacağı üzere bankacılık krizinde kripto operasyonlarını sonlandırdığını açıklayan Silvergate Bankası, USDC rezervlerinin tutan bankalardan biriydi.

İşte bankanın çöküşünden sonra, Binance’in elindeki USDC varlığının büyük bölümünü azalttığı görülüyor. O dönem USDC’nin 1 dolara olan bağlılığı 0.80 doların altına kadar inmişti.

Binance’in 1 Mart günü elinde bulunan 3.55 milyar dolarlık USDC’yi 1 Nisan’da 855 milyon dolara, 1 Mayıs’ta ise 725 milyon dolara düşürdüğü görülüyor. 1 Haziran’da ise rakam 749 milyon dolar olarak görülüyor.

Veriler “BTC ve ETH” diyor

Zincir üstü veriler, Binance’in Silvergate çöküşünden hemen sonra özellikle 1 Mart – 1 Mayıs arasında USDC rezervlerini BTC ve ETH’ye çevirmiş oalbileceğini işaret ediyor. Zincir üstü veri analisti olan Aleksandar Djakovic, Binance’in, çöküşün olduğu 12 Mart günü ile 1 Mayıs arasında 100 bin adet Bitcoin ile 550 bin adet Ether aldığını belirtiyor.

Hatırlanacağı gibi 12 Mart’ta 20 bin dolar olan Bitcoin fiyatı yaklaşık 2 haftalık süre içerisinde 29 bin dolara kadar çıkmıştı.

Coinbase CEO’su iddia etmişti

Binance’in USDC rezervleri etrafındaki tartışmanın başladığı an ise Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un, şirketin 2. çeyrek kazanç raporu konuşmasında yaptığı açıklamalardı. Armstrong, Binance’in USDC’leri bir başka sabit coin için sattığını iddia etmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl