Binance’ten 1 milyar dolarlık yeni USDC kararı

Binance borsası yaklaşık 1.5 sene önce aldığı USDC'yi platform dışına çıkarma kararının tersi yönünde hareket etmeye devam ediyor. Borsa şimdi de SAFU olarak bilinen fonunun tamamnını USDC'ye çevirdiğini duyurdu. Yapılan açıklamada USDC için "Güvenilir, denetlenmiş ve şeffaf bir sabit coin" değerlendirmesi yapılması da dikkat çekti.

Binance borsası, Circle şirketinin çıkardığı USDC’ye geri dönme adımlarına devam ediyor. Borsa, son dönemde USDC paritesinde birçok kripto işlem çiftini listelemeye başlarken, bugün ise SAFU fonunun tamamını USDC’ye çevirdiğini açıkladı.

2018’de yaratılan SAFU adlı fon, yaşanabilecek muhtemel bir hack olayı karşısında kullanıcıların kayıplarını karşılamak için oluşturulmuştu.

BUSD, USDT, TUSD, FDUSD derken…

Bilindiği üzere Circle ile ortaklığı bulunan ABD merkezli Coinbase borsası Binance’in en büyük rakiplerinden biri konumunda bulunuyor. Coinbase borsası USDC’nin en büyük destekçilerinden biri olurken, Binance ise BUSD’den sonra, bir dönem TUSD’yi desteklemiş ve kullanıcıların bu sabit coin ile işlem yapmasını teşvik etmeye çalışmıştı. USDT konusunda hala çekinceleri bulunan Binance, son dönemde ise Hong Kong merkezli sabit coin FDUSD’ye destek oluyordu.

USDC’ye geri dönüş

Ancak borsa 2022’nin eylül ayındaki USDC hamlesinin artık tam tersi yönünde hareket etmeye başlamış görünüyor. Binance, o dönem USDC’yi borsadan tamamen çıkaracağını ve kripto işlem çiftlerini de zamanla delist edeceğini duyurmuştu. Ancak ABD’de BUSD’nin yeni ihracının durdurulması, TUSD ve USDT’nin ise beklenen desteği alamaması, platformu yeniden rakiplerinin desteklediği USDC’ye döndürdü.

Yapılan açıklamada SAFU fonunun 1 milyar dolar değerde kalabilmesi için bu adımın atıldığı belrtildi ve “SAFU için güvenilir, denetlenmiş ve şeffaf bir sabit coin kullanmak, herkesin güveninin kazanılmasını sağlayacaktır” denildi.

SAFU fonunun içinde daha önce Bitcoin ve BNB gibi varlıklar da bulunuyordu. Borsanın hamlesinin en büyük sebebi, kripto paralarda yaşanan volatilitenin fonun değerinin düşmesine neden olmasıydı. Bu adımla fon en azından 1 milyar dolar değerde kalacak.

USDT hala en büyük, USDC toparladı

Bilindiği gibi şu anda açık ara en büyük sabit coin Tether şirketinin çıkardığı USDT… Geçtiğimiz sene ABD’de mart ayında yaşanan bankacılık krizinde büyük değer ve güven kaybına uğrayan Circle şirketi ve USDC ise aradan geçen bir yılda yeniden bu güveni elde etmiş görünüyor. USDT’nin piyasa değeri 110 milyar dolar seviyesine yaklaşırken, bu rakam USDC için ise sadece 32 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Binance’in USDT yerine USDC seçimi yapması da çok tartışılacak gibi görünüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl