Binance yöneticisinin ‘deepfake’ini yaptılar: Kullanıcılar uyarıldı

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance'in iletişim sorumlusu Patrick Hillmann, hacker'ların dolandırıcılık faaliyetleri için bu sefer 'Deepfake' teknolojisi kullandıklarını ileri sürdü.

Binance’in iletişim sorumlusu Patrick Hillmann, dolandırıcıların toplantılarda yer almak ve yatırımcıları kandırmak amacıyla kendisinin ‘Deepfake’ videolarını yaptıklarını ifade etti.

Hillmann paylaştığı blog yazısında, alanında uzman bir bilgisayar korsan ekibinin sahte videolarını oluşturmak için röportajlar ve TV görüntülerinden yararlandığını ileri sürdü. Hilmann, “COVID sırasında aldığı 7 kilonun görülmemesi dışında deepfake’in son derece zeki kripto para topluluğu üyelerini kandırmak için yeteri derecede ileri bir teknoloji haline gelmeye başladığını” belirtti.

Ekran görüntüsü paylaştı

Hillmann’ın iddia için sunduğu tek doğrudan kanıt, Hillmann ile Zoom görüşmesi yaptığını iddia eden birinin yaptığı görüşmenin ekran görüntüsü. Hilmann bu kişinin kendisi olmadığını belirtiyor.

Deepfake’lerin görüntülü aramalarda insanları taklit etme potansiyeli hakkında çok fazla tartışma olmasına rağmen, bugüne kadar kesin olarak onaylanmış bir vaka henüz yok.

Deepfake ile biri taklit edilebilir mi?

Telefonda bir başkasının kimliğine bürünmek için sesli olarak deepfake teknolojisi kullanılıyor ve bu dolandırıcılığı desteklemek adına sosyal medyada deepfake videoları paylaşılıyor.

Ancak şu anki teknolojiyle deepfake’in canlı bir görüntülü arama sırasında bir kimseyi taklit edebilmeyi sürdürecek kadar ileri bir yapıda olduğu henüz net değil.

Uzmanlar bir deepfake videosu ile konuşup konuşmadığınızı anlamanın en basit yolunun, “kişiden başını çevirmesini isteme” olduğunu tavsiye ediyor. Bunun nedeni deepfake’i oluşturmak için kullanılan yapay zekâ modellerinin genellikle bir yüzün profilini içermemesi.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl