SEC, Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya dava açtı

ABD’nin finansal piyasaları düzenleyen ve denetleyen kurumlarından biri olan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para borsası Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya dava açtı.

“Milyarlarca dolarlık müşteri fonunu kendi fonlarıyla karıştırdı”

Bloomberg‘in son dakika olarak geçtiği habere göre SEC, Binance ve Zhao’yu ABD menkul kıymet yasalarını ihlal etmekle suçluyor. Kurum, dünyanın en büyük kripto para borsanın milyarlarca dolarlık müşteri fonlarıyla kendi şirket rezervlerini birbirinden ayırmadığını ve bunları gizlice Zhao tarafından kontrol edilen ayrı bir şirkete aktardığını iddia etti.

Müşteri fonlarının kötü yönetimi ve faaliyetler hakkında “gerçeğe aykırı beyan” suçlaması

Pazartesi günü açılan davaya ilişkin dosyada Binance, müşteri fonlarının kötü yönetiminin yanı sıra regülatör ve yatırımcılara faaliyetleriyle ilgili olarak gerçeğe aykırı beyanda bulunmakla suçlandı. Şirket ayrıca, ABD’li yatırımcıların Binance’in düzenlemelere tabi olmayan platformu Binance Global’e erişimlerinin kısıtlanması için yeterli adımları atmamakla itham edildi.

Zhao’ya 13 ayrı suçlama

SEC yetkilisi Gurbir S. Grewal, “Zhao ve Binance’in kuralları bilirken bilinçli olarak onlardan kaçınmayı, müşterileri ve yatırımcılarını riske atmayı seçtiklerini iddia etmekteyiz.” ifadelerini kullandı. Kurum, Zhao aleyhinde 13 ayrı suçlamada bulundu.

12 kripto para için “yatırım sözleşmesi” denildi

Öte yandan SEC, dava dosyasında Binance’in kripto parası Binance Coin (BNB) ve Binance USD’nin (BUSD) yanı sıra SOL, ADA, MATIC, FIL, ATOM, SAND, MANA, ALGO, AXS ve COTI’nin yatırım sözleşmesi olduklarını savundu.

Geçtiğimiz aylarda ABD’nin bir diğer önemli kurumu Emtia Vadeli İşlemleri Komisyonu (CFTC) da Binance’e dava açmıştı.

Bitcoin ve Binance Coin düşüş yaşadı

SEC’nin Binance’e dava açmasının ardından Bitcoin fiyatı 26 bin 800 dolardan 26 bin 300 dolara kadar geriledi. BNB ise yüzde 7’ye yakın değer kaybederek 300 dolardan işlem görürken 286 dolara düştü.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl