Binance’e dava sonrası kripto para bağlantılı hisselerde düşüş: Herkes bekliyordu

ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nun (CFTC), işlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance'e ve CEO Changpeng Zhao'ya dava açmasının ardından kripto paralar ve kripto para şirketlerinin hisselerinde düşüş yaşandı.

piyasa grafik düşüş trendi

Binance Holdings Ltd. hakkında CFTC tarafından işlem ve türev kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla dava açılmasının ardından Bitcoin 10 günün en düşük seviyesine indi, daha küçük kripto paralar da geriledi.

Haberler sonrası kripto paralarda düşüş

Piyasa değerine göre en büyük kripto para olan Bitcoin yüzde 4’ten fazla düşerek 26 bin 500 dolar civarına geriledi. Binance’in BNB token’ı yaklaşık yüzde 3,5 düşüşle 315,70 dolardan fiyatlandı.  Cardano yüzde 3,1, Solana yüzde 5 ve Polygon yüzde 4,4 düşerken, diğer altcoin’ler de yönünü aşağı indirdi.

2017’de kripto sahnesinde çıkan ve neredeyse anında daha büyük rakiplerini geride bırakan Binance, geçtiğimiz kasım ayında FTX’in çöküşünden sonra pazar payını artırmıştı. Şirket, genel merkezi olmadığı için küresel borsanın ABD yargı yetkisine tabi olmadığını da savundu.

Dava haberleri sonrası Binance CEO’su bu davanın bir FUD olduğunu söylerken pek çok isimden de açıklamalar geldi.

Binance’e başka cezalar gelip gelmeyeceği merak konusu

Bloomberg’ün haberine göre, Columbia Business School’da yardımcı profesör olan Omid Malekan, “Şu anda merak ettiğim en büyük soru, onlara karşı başka cezai suçlamalar olup olmayacağı. Nihayetinde herkes ABD hükümetinden Binance’e karşı bir baskı bekliyordu.” dedi.

CFTC, Binance’in faaliyetlerini soruşturan birkaç ABD kurumundan biridir. Bloomberg’ün haberine göre, federal savcıların yanı sıra İç Gelir Servisi de Binance’in kara para aklamayı önleme yükümlülüklerine uyumunu inceliyor. SEC, borsanın kayıtsız yatırım sözleşmelerinin alım satımını destekleyip desteklemediğini inceliyor.

Kripto bağlantılı hisse senetleri de düştü

ABD’de halka açık tek kripto borsası olan Coinbase hisseleri haberler sonrası yüzde 9,1 düştü. Bitcoin madencilik şirketleri Marathon Digital, Riot Blockchain ve Hut 8 Mining hisselerinin tümü yüzde7’den fazla değer kaybetti. Haftanın ilk günü erken saatlerde yaklaşık 6 bin 500 Bitcoin daha satın aldığını açıklayan ABD’li kurumsal yazılım şirketi MicroStrategy hisseleri de yüzde 6,7 düşüş kaydetti.

 

 

 

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl