Binance borsasına Cayman Adaları’nda inceleme

Dünyanın en büyük kripto para borsası olarak görülen Binance'in Cayman Adaları yetkilileri tarafından incelendiği bildirildi. Adanın regülasyon kurumu Binance'in kayıtlı bir şirket olmadığını belirtirken, Binance sözcüsü ise "Cayman Adaları'nda borsa operasyonumuz yok" dedi.

Cayman Adaları Para Otoritesi (CIMA), basında çıkan birçok haberin aksine Binance’e bölgede herhangi bir borsa işletim izni vermediklerini açıkladı. CIMA’dan bugün yapılan resmi açıklamada; Binance, Binance Group ya da Binance Holdings Limited adındaki şirketlerin hiçbirinin kendilerinin denetimi altında olmadığı bilgisi verildi:

“Binance ya da bu gruba bağlı olan herhangi bir şirketin Cayman Adaları’nda herhangi bir operasyon içinde olup olmadığı araştırılmaktadır.”

“Her türlü soruyu cevaplamaya hazırız”

İsmi verilmeyen bir Binance sözcüsünden konuyla ilgili yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

“Binance her zaman merkeziyetsiz bir anlayış ile çalışmıştır. Binance.com, daha önce medyada yanlış şekilde belirtildiği gibi, Cayman Adaları’nda herhangi bir kripto para borsası çalıştırmamaktadır. Ancak, Cayman Adaları kanunlarına bağlı olan ve kripto para borsası işlemleriyle bir ilgisi bulunmayan tüzel kişilik elde etmiş kurumlarımız da bulunmaktadır. Düzenleyicilerin sorularını cevaplamak için her türlü çalışmayı yapmaya hazırız.”

Cayman Adaları ticari sicil kaydına göre ise, Binance Holdings Limited şirketi, bölge içinde bir ticari işletme olarak gözüküyor. CIMA’nın açıklamasına göre ise, bölgede kripto para borsası olarak çalışmak için, Sanal Varlık Sağlayıcısı Kanunu’na tâbi olmak gerekiyor. Yerel basının haberlerine göre ise, VASP’lar bu sene 31 Aralık tarihine kadar CIMA’ya bildirimde bulunmak zorundaydı ve Haziran ayında da lisans denetimleri başlamıştı.

Singapur, İngiltere ve Japonya’dan uyarı

CIMA bildiriminin, Singapur Para Otoritesi’nin, Binance Holdings Ltd’nin dünya çapında düzenleyici inceleme altına girmesi nedeniyle, Binance Asia Services’ten gelen lisans başvurusunu tekrar gözden geçireceğini belirtmesinden bir gün sonra gelmesi de dikkat çekiyor.

Geçen hafta da İngiltere düzenleyici kurumu FCA, Binance İngiltere’nin ülkedeki faaliyetlerini yasaklamıştı. Ancak bu yasağın da İngiliz müşterilerin Binance.com kullanmaları önünde direkt olarak bir engel oluşturmadığı da görülüyor.

Binance ayrıca geçtiğimiz ay da regülasyon konuları sebebiyle, Kanada’nın Ontario bölgesinden çekileceğini açıklamış ve buradaki müşterilerinin 31 Aralık 2021 tarihine kadar fonlarını çekmesi gerektiğini belirtmişti.

Japon Finansal Hizmetler Kurumu da Haziran ayında, Binance’in kuruma kayıt olmadan Japon vatandaşlarına hizmet sunduğunu belirten bir uyarı açıklaması yapmıştı. Binance ise Japonya’da faaliyetlerde bulunmadığını belirtmiş ancak bunun, Japon kullanıcıların sitesini ziyaret etmeyi engellemeyeceğini belirtmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl