Binance’in milyarlık fonu, endişeleri de getirdi: “Riskli bir iş”

Bir kripto antitröst (tekelleşme karşıtı) uzmanı, Binance’in 1 milyar dolarlık yeni endüstri kurtarma fonunun borsanın dünya çapındaki rekabet gözlemcileriyle başını derde sokabileceği konusunda uyardı.

Financial News‘in haberine göre, VU Amsterdam Üniversitesi’nde profesör ve 2021 yılında çıkan Blockchain and Antitrust kitabının yazarı Thibault Schrepel, fonun “yatay ve dikey rakipler arasında kimin hayatta kalabileceğine karar vermek için bir araç” olarak kullanılabileceğini öne sürdü.

Dev kripto para borsası Binance CEO’su Changpeng Zhao, FTX’in çöküşünün ardından kripto endüstrisinin yeniden inşasına yardımcı olmak için tasarlanan fonu önceki gün duyurmuştu.

Dünyanın en büyük kripto para borsası, endüstri kurtarma fonu için 1 milyar dolar daha tahsis ederek fonun büyüklüğünü 2 milyar doların üzerine çıkardı. Fon taahhüdünde bulunan diğer dijital varlık firmaları arasında Polygon Ventures, Aptos Labs, Animoca Brands ve GSR yer alıyor.

150 başvuru var ancak bilgi paylaşımı endişe kaynağı

Destek arayan şirketlerden halihazırda yaklaşık 150 başvuru alındı. Fondaki tüm ortak yatırımcılar başvuruları anlaşma bazında inceleme olanağına sahip olacak. Schrepel’e göre fonun şekli, düzenleyicilerin başvuru sahiplerinin finansmanının reddedildiği münferit durumlarda endişelerini dile getirmelerine olanak tanıyor.

Bu arada, bilgi paylaşımının antitröst (tekelleşme karşıtı) düzenleyicileri için bir başka endişe kaynağı olduğunu da sözlerine ekleyen profesör, fona erişmeyi isteyen şirketler için başvuru kriterlerinin; işletmeye genel bir bakış, geçmiş finansallar, geleceğe yönelik bir finansal plan ve mevcut durumlarına ilişkin bir açıklama sunmayı içerdiğini belirtti.

Schrepel, bu bilgilerin Binance veya diğer katılımcıların bir iş stratejisi belirlemesine yardımcı olması halinde, “rekabet açısından hassas konular” olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

Krioto antitröstü, “Tipik bir şekilde, fiyatlandırma, üretim seviyeleri ve kapasite hakkında bilgi alışverişinde bulunmak yasa dışı kabul edilir. Fon üyeleri, fon sayesinde elde edecekleri bilgileri paylaştıktan sonra bu değişkenler üzerinde (dolaylı olarak bile olsa) koordinasyon sağlarlarsa, antitröst alanına girmiş olurlar.” diye konuştu.

Binance’in duyurusunda, Binance de dahil olmak üzere fonun katılımcılarının “yatırım fırsatlarını gözden geçirecekleri ve yatırım kararlarını bağımsız olarak verecekleri” belirtiliyor. Schepel, bu durumda antitröst riskinin “çok azalacağını” söylüyor.

“Riskli bir iş”

Ancak profesör sözlerine, “Oluşturdukları Google formunda tüm başvurular Binance Labs ekibi tarafından değerlendirilecek… Bu, Binance’i bu girişimin arkasındaki merkezi koordinasyon gücü haline getiriyor. Özetle bu, riskli bir iş.” şeklinde devam etti.

Bir Binance sözcüsü endişelere yanıt olarak, “Her yatırım fırsatı, uygun yasal değerlendirmeler de dahil olmak üzere, kendi adına hareket eden her fon katılımcısı tarafından kendi esasına göre incelenecektir.” dedi.

Binance Haberleri

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl