Binance’ten bir ülkede daha regülasyon hamlesi: Türev ürünler kalkıyor

Binance borsası, Hollanda ve İtalya'da olduğu gibi Avustralya'da da türev ürün hizmetlerini sonlandırıyor. Binance Avustralya kullanıcılarının vadeli, opsiyon ve kaldıraçlı token'larla ilgili pozisyonlarını kapamak için 90 günleri bulunuyor.

CEO Changpeng Zhao’nun “Günümün yüzde 80’i regülasyonları düşünmekle geçiyor” dediği Binance borsası, Avustralya’da da önemli bir adım attı ve türev işlem hizmetlerini kaldıracağını açıkladı.

Kullanıcıların ilgili hizmetlerle ilgili pozisyonlarını kapatmak için 90 günlük süreleri bulunuyor ve 23 Aralık tarihinden itibaren tüm pozisyonlar, müşteriler kendileri manuel olarak kapamasalar bile, otomatik olarak borsa tarafından sonlandırılacak.

“Kendimizi güncelliyoruz”

Konuyla ilgili olarak Binance borsası sözcüsünden Amerikan medya kuruluşu CoinDesk’e yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

“Ürün tekliflerimizi ve faaliyetlerimizi, kullanıcı talebinin yanısıra gelişen regülasyon kurallarına göre sürekli olarak kontrol ediyoruz ve güncelliyoruz.”

Binance geçtiğimiz ay da, borsaya kaydolan yeni müşterilerin kaldıraçlı ve opsiyon ürünleri kullanmasına kısıtlama getirmişti. Borsa Temmuz ayında ise, euro, İngiliz Sterlini ve Avustralya Doları ile kaldıraçlı işlem yapılmasına yasak getirmişti.

Binance’ten ayrı

Bilindiği üzere Binance Avustralya, Binance’in ana borsasından ayrı bir kuruluş. Borsa birçok ülkede bu politikayı benimsiyor. Binance Avustralya’yı, ülkenin regülasyon kurumu AUSTRAC’a kayıtlı olan InvestbyBit şirketi işletiyor.

Binance ayrıca Singapur’dan Cayman Adaları’na, İtalya’dan Almanya’ya ve ABD’ye kadar birçok ülkede regülasyon kurumlarının sıkı gözetimi altında bulunuyor. CEO Changpeng Zhao ise sürekli olarak regülasyonlardan kaçmak gibi bir niyetleri asla olmadığını ve her ülkenin kurallarına uyumlu olmaya kararlı olduklarını dile getiriyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Mart ayında token’laştırılmış hisse senedi hizmetine başlayan borsa, 3 ay sonra bu kararından regülasyonlara uyum çerçevesinde de vazgeçmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl