Binance’ten SAFU fonunda 200 milyon dolarlık kripto değişikliği

Binance borsası, İyileştirme Fonu'nun ardından SAFU Fonu'ndan da BUSD varlıklarını tamamen çıkardı. 200 milyon dolalrık BUSD, USDT ve TUSD'ye çevrildi.

Binance, kullanıcıların varlıklarının uzun vadede korunabilmesi için 2018’de kurduğu SAFU adlı fonun içeriğinde değişikliğe gitti. Fon’daki BUSD’ler USDT ve TUSD olmak üzere iki sabit coin’e bölündü.

Yapılan işlemlerde 200 milyon dolarlık BUSD’nin 100 milyon dolarlık iki bölüm şeklinde USDT ve TUSD’ye çevrildiği görülüyor.

Borsanın açıklamasında bu işlemin yapılma sebebi olarak Paxos şirketinin bundan sonra yeni BUSD üretmeyecek olması gösterildi. Bilindiği üzere New York regülatörü geçtiğimiz haftalarda Paxos şirketinden BUSD üretimini durdurmasını talep etmişti. Şirket de bu talebe olumlu karşılık vermişti.

Binance işlem ücretlerinden kazandığı komisyonların belirli bir bölümünü, kullanıcılarının korunması için bu fona aktarıyor ve ihtiyaç halinde buradaki kripto paraları devreye sokuyor.

Borsa geçtiğimiz günlerde de, FTX’in iflasından dolayı oluşturduğu İyileştirme Fonu’ndaki BUSD’leri; Bitcoin, Ethereum ve BNB’ye çevireceğini duyurmuştu.

Binance’in SAFU fonu yaklaşık 1 milyar dolarlık varlıktan oluşuyor. 200 milyon dolarlık sabit coin’lere ek olarak 400 milyon dolarlık BNB ve 400 milyon dolarlık da Bitcoin fonun içinde bulunuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl