Binance’ten Singapur’da önemli adım: Özel borsadan hisse satın aldılar

Singapur'da regülasyon kurumundan hala lisans bekleyen ve web sitesini bu ülkedeki müşterilere Eylül ayında kapatan Binance, Hg Exchange adlı özel bir menkul kıymet borsasının yüzde 18'lik hissesini satın alacağını açıkladı. Alım, Binance'in Singapur'daki kolu olan Binance Asya Hizmetleri şirketi tarafından yapılacak.

Dünyanın hacim anlamında en büyük borsası olan Binance, kripto para merkezi olma yolunda ilerleyen ancak uzun bir lisans süreci bulunan Singapur’daki yatırımlarına devam ediyor. Borsanın ülkedeki kurumu olan Binance Asya Hizmetleri (Binance Asia Services) adlı şirket, Hg Exchange’in %18’lik hissesini satın alacağını açıkladı.

Singapur merkezli olan ve Ziliqa blok zinciri üzerinde inşa edilmiş olan Hg Exchange (HGX) bir özel menkul kıymet borsası ve özel şirketlerin token’laştırılmış hisselerini satıyor. Bu tür hisselerin yanısıra HGX; emlak, şarap ve sanat eserleri gibi alternatif varlıkların da işlemlerine izin veriyor.

Binance’in Singapur koluna Ağustos ayında CEO olarak getirdiği ve Singapur Para Otoritesi’nde 13 yıl kurumsal finans direktörü olan Richard Teng, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kripto para endüstrisi ve geleneksel finans ürünleri birleşmeye devam ediyor. HGX ile biraraya gelmemiz sayesinde blok zinciri teknolojisinin desteklediği ürün ve hizmetler sunumumuzu daha da geliştirmek istiyoruz”

Singapur Para Otoritesi tarafından lisans verilmiş olan bir şirket konumundaki HGX, aynı zamanda “tanınmış piyasa operatörü” (RMO) lisansına da sahip… RMO lisansı, dijital varlıkların, token’ların veya menkul kıymetlerin işlemine izin veriyor.

2019 yılında Singapur merkezli üç şirket olan PhillipCapital, PrimePartners ve Fundnel tarafından kurulan HGX’in yüzde 18’lik hissesi için ne kadarlık ödeme yapılacağı konusunda ise herhangi bir bilgi verilmedi.

Lisans başvurusunu geri mi çekecekler?

Binance’in HGX borsasına olan yatırımının, borsanın Singapur Para Otoritesi’ne olan lisans başvurusunu geri çekeceği yönünde haberlerin çıktığı bir dönemde gelmesi de dikkat çekiyor. Borsanın, küresel merkez kurulumu için Singapur dışında bir yer aradığı ve bu yüzden bu ülkedeki lisans başvurusunu geri çekeceği iddia edilmişti.

Binance’ten bir sözcü ise bu iddialarla ilgili sadece, şirketin iddia ya da dedikodular konusunda yorum yapmadığını söylemekle yetindi.

Bilindiği üzere Binance Asia, şu anda Singapur Para Otoritesi’nden ülkede hizmet vermek için lisans bekliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl